Winter Storm Warning WINTER STORM WARNING - Cerro Gordo County IA  - Hancock County IA  - Kossuth County IA  - Winnebago County IA  - Worth County IA
Winter Weather Advisory WINTER WEATHER ADVISORY - Cerro Gordo County IA  - Faribault County MN  - Franklin County IA  - Freeborn County MN  - Hancock County IA  - Humboldt County IA  - Kossuth County IA  - Winnebago County IA  - Worth County IA  - Wright County IA
Sports

HIGH SCHOOL FOOTBALL: Radio Iowa Football Poll 10/10/2022

Class 5A

  1. Pleasant Valley (7-0), LW #1 vs Dubuque Senior
  2. Dowling Catholic (6-1), LW #2 vs WDM Valley
  3. Ankeny (6-1), LW #3 vs #3 Waukee Northwest
  4. Southeast Polk (6-1), LW #4 vs Ankeny Centennial
  5. Cedar Falls (5-2), LW #8 vs Bettendorf
  6. Cedar Rapids Kennedy (6-1), LW #9 @ Johnston
  7. Waukee Northwest (4-3), LW (X) @ #3 Ankeny
  8. Cedar Rapids Prairie (5-2), LW #5 @ Iowa City West
  9. Sioux City East (6-2), LW (X) vs DSM Roosevelt
  10. Urbandale (5-2), LW (X) @ Waukee

Class 4A

  1. Lewis Central (8-0), LW #1 @ Dallas Center-Grimes
  2. Cedar Rapids Xavier (7-0), LW #2 vs Newton
  3. Waverly-Shell Rock (7-0), LW #3 vs #10 Western Dubuque
  4. Carlisle (6-1), LW #4 vs Norwalk
  5. Iowa City Liberty (6-1), LW #6 @ Burlington
  6. Bondurant-Farrar (6-1), LW #7 vs #8 Indianola
  7. North Scott (5-2), LW #8 @ Fort Madison
  8. Indianola (5-2), LW #5 @ #6 Bondurant-Farrar
  9. Spencer (6-1), LW #9 @ LeMars
  10. Western Dubuque (5-2), LW (X) @ #3 Waverly-Shell Rock

Class 3A

  1. Harlan (6-1), LW #1 @ #9 Creston
  2. Humboldt (7-0), LW #2 @ #5 Nevada
  3. Mount Vernon (7-0), LW #3 vs Central DeWitt
  4. Independence (7-1), LW #6 @ #10 West Delaware
  5. Nevada (6-1), LW #5 vs #2 Humboldt
  6. Solon (5-2), LW #7 vs Grinnell
  7. ADM (Adel) (6-1), LW #4 vs Knoxville
  8. North Polk (5-2), LW #8 @ Gilbert
  9. Creston (6-1), LW #9 vs #1 Harlan
  10. West Delaware (4-3), LW #10 vs #4 Independence

Class 2A

  1. Williamsburg (7-0), LW #1 @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
  2. Central Lyon/George-Little Rock (7-0), LW #2 @ Okoboji
  3. West Marshall (7-0), LW #3 vs Albia
  4. Spirit Lake (7-0), LW #4 @ Southeast Valley
  5. OABCIG (6-1), LW #5 vs Clarion-Goldfield-Dows
  6. West Lyon (5-2), LW #6 vs Cherokee
  7. Greene County (5-1), LW #7 vs Clarke
  8. Osage (5-2), LW #8 @ #10 Crestwood
  9. New Hampton (6-1), LW #9 @ Clear Lake
  10. Crestwood (5-2), LW #10 vs #8 Osage

Class 1A

  1. Van Meter (6-1), LW #1 vs #8 ACGC
  2. Underwood (7-1), LW #2 @ #5 Kuemper
  3. West Branch (7-0), LW #3 @ Wilton
  4. West Sioux (6-1), LW #4 vs Sioux Central
  5. Carroll Kuemper (7-0), LW #6 vs #2 Underwood
  6. Aplington-Parkersburg (6-1), LW #7 vs East Marshall
  7. MFL MarMac (6-1), LW (X) vs Dyersville Beckman
  8. ACGC (6-1), LW #8 @ #1 Van Meter
  9. Pella Christian (6-1), LW #9 @ Central Decatur
  10. South Hamilton (6-1), LW #10 @ Eagle Grove

Class A

  1. West Hancock (7-0), LW #1 @ North Butler
  2. Lynnville-Sully (7-0), LW #2 vs Belle Plaine
  3. Grundy Center (7-0), LW #3 @ North Tama
  4. Woodbury Central (7-0), LW #4 vs Missouri Valley
  5. AHSTW (Avoca) (7-0), LW #5 @ St. Albert
  6. North Linn (6-1), LW #6 @ Maquoketa Valley
  7. East Buchanan (6-1), LW #7 @ South Winneshiek
  8. Columbus Junction (7-0), LW #8 vs #10 Alburnett
  9. HMS (Hartley (5-2), LW #9 vs Akron-Westfield
  10. Alburnett (6-1), LW #10 @ #8 Columbus Jct.

8-Player

  1. Remsen St. Mary’s (7-0), LW #1 @ Glidden-Ralston
  2. WACO (8-0), LW #2 @ Tri-County
  3. Don Bosco (7-0), LW #3 Idle
  4. Easton Valley (5-1), LW #4 vs Lansing Kee
  5. Gladbrook-Reinbeck (6-1), LW #5 @ Collins-Maxwell
  6. Lenox (7-0), LW #7 vs #8 Fremont-Mills
  7. Newell-Fonda (6-1), LW #8 @ AR-WE-VA
  8. Fremont-Mills (6-1), LW (X) @ #6 Lenox
  9. West Harrison (7-0), LW #9 @ Griswold
  10. Southeast Warren (7-1), LW #10 vs Lamoni
ADVERTISEMENT

Back to top button