Sports

Radio Iowa High School Football Poll – Week 4

Class 5A

  1. Cedar Rapids Kennedy (4-0), LW #2 vs Dubuque Senior (Thur)
  2. Ankeny (3-1), LW #3 vs DSM Roosevelt
  3. Southeast Polk (3-1), LW #1 vs Waterloo West
  4. WDM Valley (3-1), LW #4 @ Marshalltown
  5. Iowa City High (4-0), LW #6 vs Iowa City West
  6. Urbandale (3-1), LW #7 vs DSM East
  7. Cedar Falls (3-1), LW #9 @ Muscatine
  8. Linn-Mar (4-0), LW (X) vs CR Jefferson
  9. Cedar Rapids Prairie (3-1), LW (X) @ Ottumwa

10.Dowling Catholic (1-3), LW #5 vs C.B. Abe Lincoln


Class 4A

  1. North Scott (4-0), LW #1 vs Iowa City Liberty
  2. Indianola (4-0), LW #2 vs Perry
  3. Cedar Rapids Xavier (3-1), LW #2 vs CR Washington
  4. Bondurant-Farrar (4-0), LW #7 vs Carlisle
  5. Lewis Central (2-2), LW #4 @ CB Jefferson
  6. Fort Dodge (4-0), LW #6 @ Webster City
  7. Fort Madison (4-0), LW #8 @ Mount Pleasant
  8. Waverly-Shell Rock (3-1), LW #5 @ Waterloo East
  9. Norwalk (3-1), LW #9 @ Boone

10.Newton (4-0), LW #10 vs Pella


Class 3A

  1. Harlan (4-0), LW #1 vs Saydel
  2. West Delaware (3-1), LW #2 @ Center Point-Urbana
  3. Boyden-Hull/Rock Valley (4-0), LW #3 vs Carroll
  4. Solon (4-0), LW #4 vs West Burlington
  5. Humboldt (4-0), LW #5 vs Ballard
  6. Nevada (4-0), LW #7 vs Gilbert
  7. Independence (4-0), LW #8 @ South Tama
  8. Sergeant Bluff-Luton (3-1), LW #10 vs Sioux Central
  9. Mount Vernon (3-1), LW (X) @ Benton

10.Davenport Assumption (2-2), LW #6 vs Central DeWitt (Thur)


Class 2A

  1. Southeast Valley (4-0), LW #1 @ #4 Estherville Lincoln Central
  2. Waukon (3-1), LW #2 @ Oelwein
  3. Spirit Lake (4-0), LW #3 @ #6 OABCIG
  4. Estherville Lincoln Central (3-1), LW #4 vs #1 SE Valley
  5. West Marshall (3-1), LW #7 vs Iowa Falls-Alden
  6. OABCIG (3-1), LW #5 vs #3 Spirit Lake
  7. West Lyon (2-2), LW #10 @ Sheldon
  8. Greene County (3-1), LW (X) @ Clarinda
  9. Unity Christian (3-1), LW (X) vs Okoboji

10.Pocahontas Area (3-1), LW #6 vs Clarion-Goldfield-Dows


Class 1A

  1. Van Meter (4-0), LW #1 @ West Central Valley
  2. Iowa City Regina (4-0), LW #2 @ Wilton
  3. Underwood (4-0), LW #3 @ MVAOCOU
  4. Pella Christian (4-0), LW #4 @ #6 Sigourney-Keota
  5. Dike-New Hartford (4-0), LW #6 vs East Marshall
  6. Sigourney-Keota (4-0), LW #7 vs #4 Pella Christian
  7. West Sioux (3-1), LW #8 vs Western Christian
  8. Cardinal (Eldon) (4-0), LW #9 vs Van Buren
  9. Dyersville Beckman (4-0), LW #10 @ Postville

10.Waterloo Columbus (3-1), LW (X) @ Cascade


Class A

  1. West Hancock (4-0), LW #1 @ North Union
  2. Woodbury Central (4-0), LW #2 @ Lawton-Bronson
  3. Grundy Center (2-1), LW #3 @ AGWSR
  4. North Linn (4-0), LW #4 vs Soyuth Winneshiek
  5. Riverside (Oakland) (4-0), LW #5 @ AHST
  6. Logan-Magnolia (3-1), LW #6 vs Missouri Valley
  7. North Tama (4-0), LW #7 vs Nashua-Plainfield
  8. Mason City Newman (3-1), LW #8 vs #9 North Butler
  9. North Butler (4-0), LW #10 @ #8 Newman Catholic

10.Earlham (3-1), LW (X) @ St. Albert


8-Player

  1. Montezuma (5-0), LW #1 vs SE Warren
  2. CAM (Anita) (4-0), LW #2 @ #4 Audubon
  3. Easton Valley (4-0), LW #3 vs Central City
  4. Audubon (4-0), LW #4 vs #2 CAM (Anita)
  5. Remsen St. Mary’s (4-0), LW #5 @ St. Edmond
  6. Newell-Fonda (4-0), LW #6 vs Kingsley-Pierson
  7. Janesville (4-0), LW #7 @ #10 Turkey Valley
  8. WACO (5-0), LW #8 @ New London
  9. Gladbrook-Reinbeck (4-0), LW #9 @ GMG

10.Turkey Valley (4-0), LW #10 vs #7 Janesville

 

Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button
Mix 107.3 KIOW