Sports

Class 2A All-District Baseball Teams

IHSBCA Class 2A All-District Teams

NORTHEAST DISTRICT
FIRST TEAM                                                                     SECOND TEAM
POS   NAME  SCHOOL  GR    AVE                   W-L        POS NAME        SCHOOL GR      AVE     W-L
P Eli Green Cascade 12                                     5-1          P Eli Lehman Anamosa 11                              4-2
P Nate Cagley Jesup 11                                    7-1          P Jake Carr Cascade 11                                   5-1
P Jack Ermer Garner-Hayfield-Ventura 12 10-1         P Cole Bucknell Jesup 11                                 6-0
P Dante Dolash South Hardin 12                      6-1          P Nick Merrifield Columbus 09                       7-2
C Zak Wauters Dike-New Hartford 12 .356                       C Carter Schellsmidt Waukon 10 .396
C Brody Boehnke Garner-Hayfield-Ventura 12 .575   C Owen Huehnegarth Beckman Catholic 11 .340
1B Cale Neuendorf Denver 11 .327                                  1B Klay Seehase Sumner-Fredricksburg-Tripoli 11 .389
2B Drake Ostrander Clayton Ridge 11 .392                      2B Kael Carr South Hardin 12 .444
SS Brodie Kresser Jesup 12 .517                                       SS Nate Offerman Beckman Catholic 10 .345
3B Sam Wilt Anamosa 11 .514                                         3B Spencer Krabbe Osage 12 .424
OF Alex Feldman Columbus 12 .474                                OF Jack Menster Cascade 10 .383
OF Nolan McLean Anamosa 12 .413                                OF Nick Offerman Beckman Catholic 12 .347
OF Owen Pueggal Garner-Hayfield-Ventura 10 .434  OF Lincoln Snitker Waukon 11 .357
OF TJ Freeland Union 11 .452                                           OF Brody Clark-Hurlbert Jesup 11 .360
UT Gus Varney Dike-New Hartford 10 .482           5-1      UT Braden Powers Denver 11 .316 4-3
UT Carter Gallagher Columbus 11 .510                 1-1      UT Nick Reinicke Dike-New Hartford 10 .352  5-3
UT Bryce Phelps Denver 12 .442                            3-2      UT Conner Rochford New Hampton 12 .326   3-4
UT Tyler Oberfoell Osage 11 .478                      2-3      UT Ben Kelly Hudson 12 .301                           4-2
UT Cade Hughes Northeast 11 .339                      3-0      UT Jacob Carey Union 12 .333                          4-1
Honorable Mention: Bowen Munger (11) Starmont, Carter Jeanes (10) Oelwein, Levi Danker (11) North Fayette Valley, Cater Henry (12) Crestwood.

CENTRAL DISTRICT
FIRST TEAM                                                                         SECOND TEAM
POS NAME         SCHOOL     GR      AVE             W-L        POS    NAME              SCHOOL      GR         AVE        W-L
P Nolan Faber Roland-Story 12                           9-0          P Thomas Matthes Roland-Story 11                         6-1
P Garrett Penland DM Christian 12                      5-1         P Collin Nardini Woodward-Granger 10                   6-0
P Zach Pleggenkuhle Van Meter 12                     6-1         P Owen Siegert West Marshall 09                             4-1
P Jake DeJoode Pleasantville 11                          4-1         P Noah Miller Forest City 12                                  7-2
C Wes Hamor East Marshall 12 .440                                   C Elijah Balderas South Hamilton 11 .394
C Caleb Dunink PCM 12 .424                                              C Cody Braddy West Marshall 12 .374
1B Carter Hewitt South Hamilton 12 .480                           1B Brock Moore Forest City 12 .392
2B Lane Swenson South Hamilton 12 .414                          2B Dane Thompson East Marshall 12 .372
SS Brock Galetich South Hamilton 12 .506                          SS Kinnick Christensen West Marshall 11 .336
3B Calvin Carew Roland-Story 12 .421                                 3B Scott Wynne DM Christian 12 .323
OF Kaden Davis West Marshall 12 .478                               OF Zach Magnuson Roland-Story 12 .344
OF Jacob Blomgren Van Meter 12 .400                               OF Dalton Lewis DM Christian 12 .320
OF Jaxon Withers DM Christian 12 .400                              OF Newell Rogers ACGC 12 .390
UT Ganon Archer Van Meter 11 .398                    5-1          UT Jake Fynaardt DM Christian 11 .329                  5-2
UT Alex Berends Roland-Story 11 .244                 6-1          UT Ajay Twedt Roland-Story 12 .330
UT Reese Moore Forest City 11 .312                 3-3           UT Miles Kading ACGC 11 .404
UT Cade Ward I-35 11 .417                                  4-1           UT Tycin Barkema South Hamilton 11 .375             3-1
Honorable Mention: Cole Christiansen (11) Central Springs, Braiden Beane (10) West Central Valley.

Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button