Sports

Class 1A All-District Baseball Teams

IHSBCA Class 1A All-District Teams

NORTHWEST DISTRCT

FIRST TEAM                                                                        SECOND TEAM
POS       NAME       SCHOOL            GR      AVE W-L         POS NAME      SCHOOL GR AVE                               W-L
P Kyan Schultzen Woodbury Central 10             7-0           P Carson Pick MMCRU 11                                        3-3
P Evan Neumann Kingsley-Pierson 10               7-0            P Isaiah Gerrietts St. Mary’s, Remsen 10                  6-0
P Sam Mullinix Akron-Westfield 12                    6-4           P Samuel Heyn HMS 12                                           5-2
P Blaine Harpenau St. Mary’s, Remsen 12          9-0           P Riaden Ericson Akron-Westfield 09                       5-1
C Max McGill Woodbury Central 10 .372                           C Boe Harvey Kingsley-Pierson 12 .370
C Hunter Christiansen Newell Fonda 12 .456                     C Xavier Galles St. Mary’s, Remsen 12 .342
1B Simon Denney Lawton-Bronson 12 .492                       1B Isaiah Byrkeland Bishop Garrigan 12 .426
2B Levi Waldschmitt St. Mary’s, Remsen 12 .444                2B Dylan Lehmann Gehlen Catholic 11 .374
SS Jackson Howe Kingsley-Pierson 11 .447                        SS Mason Dicks Newell-Fonda 10 .444
3B Gabe Sievers Newell-Fonda 12 .381                              3B Alex Schroeder St. Mary’s, Remsen 10 .400
OF Damon Schmid Kingsley-Pierson 11 .432                     OF Will DeStigter Woodbury Central 10 .356
OF Carter Bleil Woodbury Central 11 .558                         OF Kyphus Goche Bishop Garrigan 12 .374
OF Cade Pepper MMCRU 12 .500                                      OF Trey Jungers Newell-Fonda 11 .312
OF Ryan Greenfield Newell-Fonda 10 .453                        OF Malaki Christophersen Kingsley-Pierson 11 .367
UT Ryan Livermore Gehlen Catholic 11 .418        3-4        UT Cael Ortmann St. Mary’s, Remsen 10 .372          2-1
UT Hogan Henrich Newell-Fonda 12 .362            4-2        UT Keaton Logan Gehlen Catholic 10 .356
UT Kaleb Bleil Woodbury Central 11 .376                          UT Garrett Heying Bishop Garrigan 10 .402
UT Derek Von Arb Gehlen Catholic 12 .415          5-1       UT Jackson Dewald Westwood, Sloan 10 .569
UT Carter Schorg St. Mary’s, Remsen 11 .425                    UT Eric McGill Woodbury Central 09 .340
Honorable Mention: Evan Bollinger (12) North Union, Dylan Meyer (12) HLP, Brody Simington (11) GTRA, Brett Collison (12) West Monona, Jett Keith (12) South O’Brien, Ben Anderson (12) George-Little Rock.

CENTRAL DISTRICT

FIRST TEAM                                                                         SECOND TEAM
POS NAME            SCHOOL        GR  AVE        W-L           POS    NAME               SCHOOL             GR        AVE   W-L
P Doug Taylor Newman Catholic 10            5-0               P Matthew Henrich Newman Catholic 11 7-0
P Brayden Sawyer Grundy Center 11                7-1              P Kolton Lyman Rockford 11 1-3
P Spencer Hanse Colo-Nesco 10                      7-0               P Tate Mayer St. Ansgar 10 6-1
P Austin Bienemann Nashua-Plainfield 12  6-2               P Cale Leever Ankeny Christian 12 8-0
C Max Burt Newman Catholic 10 .465                              C Kristian Holmvig Nashua-Plainfield 12 .439
C Carter Salz St. Ansgar 12 .425                                        C Kael Julseth Northwood-Kensett 12 .347
1B Nash Holmgaard Newman Catholic 11 .429              1B Wyatt Benning AGWSR 12 .424
2B Gabe Kopriva North Tama 11 .494                                  2B Eli Christensen Ankeny Christian 09 .422
SS Kolby Moorman Ogden 12 .469                                      SS Tim Castle Newman Catholic 11 .398
3B Zach Krull GMG 12 .546                                                   3B Jace Gentz Northwood-Kensett 11 .387
OF Grant Heldorfer St. Edmond-Ft. Dodge 12 .437              OF Bennett Suntken Newman Catholic 11 .371
OF Caden Hasbrouck Collins-Maxwell 10 .453                     OF Kenny Cutler Colo-Nesco 11 .392
OF Jake Travis Baxter 10 .457                                                OF Cade Hengesteg Northwood-Kensett 12 .361
OF Darren Veld AGWSR 11 .413                                           OF Devin Wirtz St. Edmond-Ft. Dodge 12 .348
UT Ryan Cole St. Ansgar 12 .462                                       UT Ben Macy AGWSR 12 .411
UT Max Hillegas Nashua-Plainfield 11 .480                    UT Kooper Gill GMG 11 .419
UT Malachi Johnson Ankeny Christian 11 .469                     UT Dayne Zinkula Grundy Center 11 .370 6-2
UT Casey Hanson Lake Mills 12 .397                                 UT Austin Kepple Collins-Maxwell 11 .409 5-0
UT Isaac Renteria Northwood-Kensett 12 .387                 UT Peyton Scott St. Edmond-Ft. Dodge 12 .391
Honorable Mention: Austin Jordan (8) Grand View Christian, Matt Eagleton (12) Madrid, Logan Giesking (10) Gladbrook-Reinbeck, Ryan Stiles (9) Earlham, Noah Gallentine (12) BCLUW.

Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button