EducationNews

NIACC Honors Graduates

The North Iowa Area Community College held its Commencement Exercises on Friday with over 700 graduates receiving nearly 900 degree, diplomas, and certificates. Among these were a list of honored students.

HALL OF FAME CANDIDATES

(Graduates earning all A’s at NIACC)

Trevor A. Brinkman, Bristow

Angela L. Dodd, Clear Lake

Kessa A. Fingalsen, Manly

Mattilyn S. Flack, Bradford

Madison J. Klingenborg, Dumont

Keri L. Larson, Mason City

Thea G. Lunning, Mason City

Hailey N. McCoy-Munger, Sheffield

Collin W. McCrabb, Wilton

Emily J. Majerczyk, Clear Lake

Jacob J. Mehmen, Mason City

Joseph D. Monson, Clear Lake

Jacob C. Petersen, Clear Lake

Jalen X. Petersen, Atlantic

Morgan R. Thieman, Rockford

Rachel M. Trumm, Cascade

Brian E. Williams, Mendota Heights, Minnesota

Addyline N. Witt, Osage

 

PHI THETA KAPPA GRADUATES

(Graduates inducted into the Alpha Psi Beta Chapter of this international honor society for two year colleges)

Katelin E. Adams, Thompson

Parker B. Allen, Hampton

Jacob R. Barela, Seattle, Washington

Jadin E. Beyer, Hampton

Courtney B. Billings, Mason City

Trevor A. Brinkman, Bristow

Hannah K. Brown, Mason City

Raven A. Budach, Lake Mills

Alejandro Caceres Garcia, Calpe, Alicante, Spain

Marcos M. Cervantes, Mason City

Jacob W. Chizek, Clear Lake

Cesar A. Damas Hernandez, Hampton

Francesco J. Decena-Barbieri, Toronto, Ontario, Canada

Alexander J. Enabnit, Clear Lake

Hannah C. Evenson, Lake Mills

Nicholas A. L. Fallis, Mason City

Haileigh A. Fancher, Mason City

Mattilyn S. Flack, Bradford

Kian P. Gibson, Hampton

Emma K. Glaser, New Hampton

Sarah J. Goodrich, Greene

Tanner K. Hanson, Mason City

Jessica M. Harrington, Nashua

Mara D. Heimbuch, Mason City

Hannah C. Hill, Manly

Megan D. Hollander, Mason City

Chelsey R. Huisman, St. Ansgar

Isaak J. Jensen, Charles City

Gage M. Johnson, Mason City

Jake F. Kaune, Mason City

Madison J. Klingenborg,

Naomi J. Knudtson, New Richland, Minnesota

Paige N. Krause, Rockwell

Alexa M. Krukow, Dows

Margaret S. Kruse, Mason City

Sierra N. Kuhlers, Rockford

Taylor M. Lackore, Garner

Bailey L. Larsen, Clear Lake

Keri L. Larson, Mason City

Nicolas A. Linarte, Eagan, Minnesota

Maci E. Lohrbach, Latimer

Abbie L. Lotts, Albert Lea, Minnesota

Thea G. Lunning, Mason City

Erin M. McCord, Northwood

Hailey N. McCoy-Munger, Sheffield

Collin W. McCrabb, Wilton

Brandon L. McKelvey, Mason City

Emily J. Majerczyk, Clear Lake

Abby J. Murray, Rockford

Micki J. Neuhalfen, Mason City

Kelly J. Nott, Clarence

David S. Oberg, Plymouth, Minnesota

Owen L. Orr, Clear Lake

Jenna A. Paulus, Rockford

Jacob C. Petersen, Clear Lake

Jalen X. Petersen, Atlantic

Kaleb R. Petschke, Fairmont, Minnesota

Brianna R. Powers, Adel

Timothy H. Read, Mason City

Alexis L. Redeker, Mason City

Amy A. Reynolds, Ventura

Lucas Ribeiro de Souza, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Stephen M. Ringo, Mason City

Jane E. Roberts, Belmond

McKelary F. Robertson, Woodbury, Minnesota

Erin K. Root, Coulter

Kayla M. Russ, Charles City

Sidney L. Schaefer, Mason City

Emma L. Schluttenhofer, Clarion

Olivia L. Schoonover, Lake Mills

Reid N. Shaffer, Hampton

Maddison E. Shupe, Rockwell

McKensie M. Shupe, Rockwell

Trevor D. Smith, Mason City

John R. Solfest, Shoreview, Minnesota

Marcus V. Sousa Santos, Salvador, Bahia, Brazil

Benjamin J. Tallman, Billings, Montana

Morgan R. Thieman, Rockford

Alexis K. Vance, Charles City

Lily G. Walk, Grafton

Hannah R. Wenger, Masonville

Hannah E. Whelan, Clear Lake

Duchovny W. White, Clear Lake

Addyline N. Witt, Osage

Lukas B. Wogen, Sheffield

Sarah E. Woodward, Mason City

 

PHI THETA KAPPA ALL-IOWA ACADEMIC TEAM SELECTED FROM NIACC

Hailey N. McCoy-Munger, Sheffield

McKelary F. Robertson, Woodbury, Minnesota

 

OUTSTANDING ATHLETES/SCHOLARS

Thea G. Lunning, Mason City

Jalen X. Petersen, Atlantic

Brian E. Williams, Mendota Heights, Minnesota

 

2021 AMBASSADOR SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Ann Schinnow Mason Memorial Scholarship

Alexis K. Vance, Charles City

 

Bergland & Cram Scholarship

Janvier Irakoze, Overland Park, Kansas

 

Bonnie Baia Memorial Scholarship

Alexa M. Krukow, Dows

 

Carstensen Family Scholarship

Jenna A. Paulus, Rockford

 

Earl Ashland Scholarship

Jacob C. Petersen, Clear Lake

 

Elmer and Gladys Wessels Endowed Scholarship

Katelyn E. Brandt, Waverly

Katie E. Cooling, Mason City

Alexandra T. Negen, Mountain Iron, Minnesota

Emma L. Schluttenhofer, Clarion

 

Frank Schmitz Memorial Scholarship

Jacob W. Chizek, Clear Lake

Weston S. Schmidt, Rockford

 

Joel Picker Social Science Scholarship

Abigail M. Leach, Wyoming, Minnesota

Abbie L. Tapp, Forest City

 

NIACC Alumni Association Scholarship

Trevor A. Brinkman, Bristow

Isaak J. Jensen, Charles City

Sydney T. Patterson, Carpenter

Addyline N. Witt, Osage

 

Robert H. and Mary Isensee Scholarship

Margaret S. Kruse, Mason City

Jacob T. Tenold, Lake Mills

 

The Brody Vaught Scholarship

Hannah K. Brown, Mason City

Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button