Sports

Track Meet Results from Iowa Falls-Alden

West Hancock and GHV results

1
Dike-New Hartford
162.00
Point Breakdown
2
West Fork
119.50
Point Breakdown
3
Iowa Falls-Alden
94.50
Point Breakdown
4
South Hardin
85.00
Point Breakdown
5
North Butler
71.50
Point Breakdown
6
West Hancock
68.00
Point Breakdown
7
Ballard
52.00
Point Breakdown
8
Ghv
43.00
Point Breakdown
9
Agwsr
36.50
Point Breakdown
10
Rockford
3.00
Point Breakdown
100M Dash – Finals – Heat 3
1
Cale Culver
Agwsr
11.81
10.00
3
Jace Hall
Dike-New Hartford
11.90
6.00
6
Devon Kollasch
Dike-New Hartford
12.01
3.00
8
Collin Ford
West Hancock
12.13
1.00
9
Jaxen Peterson
West Hancock
12.18
10
Jaxon Mclemore
West Fork
12.22
11
Rafe Bessman
Iowa Falls-Alden
12.27
12
Jacob Hasler
Ghv
12.33
100M Dash – Finals – Heat 2
2
Beau Butler
South Hardin
11.83
8.00
4
Devion Moore
Ghv
11.92
5.00
5
Nathan Coffman
South Hardin
12.00
4.00
7
Seth Fairholm
North Butler
12.09
2.00
13
Blake Stover
Ballard
12.39
16
Gunner Stalzer
Iowa Falls-Alden
12.90
Kiet Cao
Mason City
12.44
Darian Davis
Mason City
11.97
100M Dash – Finals – Heat 1
14
Braiden Marlatt
Ballard
12.48
15
Terrin Romer
Rockford
12.78
17
Bradly Roder
Agwsr
13.16
18
Ki Janssen
West Fork
13.20
19
Dawson Clark
North Butler
13.22
20
Devon Burke
Rockford
15.50
200M Dash – Finals – Heat 3
1
Michael Herber
Dike-New Hartford
23.84
10.00
2
Jace Hall
Dike-New Hartford
24.17
8.00
3
Andrew Bicknese
Iowa Falls-Alden
24.57
6.00
4
Garret Renaud
Iowa Falls-Alden
24.65
5.00
6
Cale Culver
Agwsr
24.93
3.00
7
Darren Veld
Agwsr
24.99
2.00
9
Landon Arends
Rockford
25.36
James Fingalsen
Mason City
23.60
200M Dash – Finals – Heat 2
5
Gabe Christensen
Ballard
24.92
4.00
8
Seth Fairholm
North Butler
25.24
1.00
11
Jacob Hasler
Ghv
25.48
12
Waylen Butler
South Hardin
25.95
14
Jaden Swain
Ballard
26.32
16
Kolton Becker
North Butler
26.81
17
Jack Ward
West Fork
26.89
Jeremiyah Richmond
South Hardin
DQ
200M Dash – Finals – Heat 1
10
AJ Tusha
Ghv
25.36
13
Kane Zuehl
West Hancock
26.30
15
Wes Knecht
Rockford
26.46
18
Matt Larson
West Hancock
27.49
19
Ki Janssen
West Fork
28.15
400M Dash – Finals – Heat 3
1
Jamison Witt
Ballard
55.48
10.00
2
Jakob Washington
West Fork
56.53
8.00
3
Micah Walston
Dike-New Hartford
57.00
6.00
5
Josh Vanderwilt
South Hardin
58.72
4.00
6
Trevor Guritz
West Fork
59.21
3.00
7
Levi Eckels
West Hancock
59.65
2.00
8
Nathaniel Schmitz
Iowa Falls-Alden
59.65
1.00
14
Kane Zuehl
West Hancock
1:02.11
400M Dash – Finals – Heat 2
4
AJ Tusha
Ghv
58.66
5.00
9
Lucas Martzahn
North Butler
1:00.60
10
Jayden Bowles
Agwsr
1:00.75
11
Gunner Stalzer
Iowa Falls-Alden
1:00.89
12
Kolton Becker
North Butler
1:01.74
13
Dylan Bonin
South Hardin
1:01.87
15
Ty Deering
Dike-New Hartford
1:03.17
400M Dash – Finals – Heat 1
16
Wol Wol
Ballard
1:05.30
17
Reed Cataldo
Ghv
1:10.33
18
Cory Marth
Rockford
1:10.86
800M Run – Finals
1
Jakob Washington
West Fork
2:16.11
10.00
2
Mathew Francis
West Hancock
2:19.62
8.00
3
Mason Sheldahl
South Hardin
2:23.28
6.00
4
Sage Suntken
West Fork
2:24.02
5.00
5
Tyler Nystel
Dike-New Hartford
2:24.32
4.00
6
Will Henle
Iowa Falls-Alden
2:25.92
3.00
7
Jakson Fleischmann
Ballard
2:26.57
2.00
8
Connor Hammitt
Ghv
2:29.00
1.00
9
Ethan Klendworth
South Hardin
2:29.38
10
Jake Wood
West Hancock
2:32.10
11
Ethan Kirby
Dike-New Hartford
2:33.16
12
Dominic Morin
Iowa Falls-Alden
2:34.17
13
Garrett Heller
Ghv
2:39.58
14
Cory Marth
Rockford
2:48.49
15
Owen Swygman
North Butler
2:49.42
Michael Knock
North Butler
DQ
110M Hurdles – Finals – Heat 2
1
Jaden Damiano
Iowa Falls-Alden
16.10
10.00
2
Brewer Eiklenborg
Dike-New Hartford
16.18
8.00
3
Kolben Miller
North Butler
16.45
6.00
4
Rhett Wardell
Dike-New Hartford
16.89
5.00
5
Kael Carr
South Hardin
17.70
4.00
6
Bryer Subject
West Hancock
18.74
3.00
8
Dalton Furns
Iowa Falls-Alden
18.99
1.00
9
Braden Walk
West Hancock
19.06
110M Hurdles – Finals – Heat 1
7
Ryan Walters
South Hardin
18.90
2.00
10
Dawson Clark
North Butler
19.40
11
Jason Meier
West Fork
20.04
12
Garrett Ott
Rockford
21.54
1600M Run – Finals
1
Jake Hejlik
Ghv
5:06.25
10.00
2
Noah Maske
West Fork
5:08.99
8.00
3
Austin Shoen
Ballard
5:11.81
6.00
4
Jeffrey Pfaltzgraff
Agwsr
5:14.57
5.00
5
Jacob Gibbs
Dike-New Hartford
5:21.18
4.00
6
Jake Michaelson
Iowa Falls-Alden
5:25.38
3.00
7
Owen Almelien
North Butler
5:27.41
2.00
8
Sawyer Wibben
Dike-New Hartford
5:31.77
1.00
9
Gavin Stalzer
Iowa Falls-Alden
5:35.24
10
Evan Hinders
West Hancock
5:44.07
11
Cail Weaver
West Fork
5:54.88
12
Jake Teske
South Hardin
5:59.89
13
Colton McDonald
South Hardin
6:10.55
Tyler Nystel
Dike-New Hartford
5:37.31
Wilken Kube
Iowa Falls-Alden
7:06.38
Austin Altick
West Fork
6:32.04
Cole Graves
Dike-New Hartford
5:25.30
Broady Baltzer
West Hancock
6:02.46
Sander Tompkins
West Fork
6:22.04
Nathan Moore
West Hancock
DQ
Dylan Bonin
South Hardin
DQ
Mason Hanson
South Hardin
DQ
Aiden Richardson
Ghv
DQ
3200M Run – Finals
1
Josh Hagin
West Fork
11:18.20
10.00
2
Noah Maske
West Fork
11:24.72
8.00
3
Owen Almelien
North Butler
11:36.68
6.00
4
Jacob Gibbs
Dike-New Hartford
11:38.67
5.00
5
Jeffrey Pfaltzgraff
Agwsr
11:56.04
4.00
6
Sawyer Wibben
Dike-New Hartford
11:58.69
3.00
7
Carter Kies
South Hardin
13:02.44
2.00
8
Wilken Kube
Iowa Falls-Alden
14:05.84
1.00
9
Edwin Lozano
South Hardin
14:51.50
Dylan Sturges
West Fork
13:20.72
Mason Hanson
South Hardin
15:35.03
400M Hurdle – Finals – Heat 2
1
Jaden Damiano
Iowa Falls-Alden
58.96
10.00
2
Rhett Wardell
Dike-New Hartford
1:02.32
8.00
3
Brewer Eiklenborg
Dike-New Hartford
1:02.33
6.00
4
Kael Carr
South Hardin
1:03.90
5.00
5
Braden Walk
West Hancock
1:03.93
4.00
6
Nathan Hawker
North Butler
1:04.20
3.00
7
Mitchell Smith
West Hancock
1:05.18
2.00
8
Cayde Eberling
West Fork
1:06.37
1.00
Discus – Finals – Heat 2
1
David Crow
North Butler
141-04
10.00
2
Dylan Madden
Iowa Falls-Alden
133-03
8.00
3
Kellen Cameron
West Fork
127-07
6.00
5
Darren Veld
Agwsr
118-10
3.50
5
Ki Janssen
West Fork
118-10
3.50
8
Cole Graves
Dike-New Hartford
117-04
1.00
9
Terrick Miller
North Butler
115-04
10
Wyatt Hollingsworth
South Hardin
109-06
Sebastian Brock
Mason City
145-10
Cole Williamson
South Hardin
DQ
Discus – Finals – Heat 1
4
Mathew Francis
West Hancock
121-09
5.00
7
Cale Jensen
Dike-New Hartford
117-07
2.00
11
Parker Means
West Hancock
108-02
12
Gavin Cutler
Iowa Falls-Alden
87-00
13
Kale Krogh
Ballard
85-07
14
Aiden Heitland
Agwsr
84-09
15
Carter Winters
Ghv
83-08
16
Ethan Johnson
Ballard
76-11
17
Marshal Schlader
Rockford
74-08
18
Mitch Steffensmeier
Ghv
65-00
High Jump – Finals
1
Nolan Vaske
West Hancock
5-10.00
10.00
2
Reed Stonebraker
West Fork
5-10.00
8.00
3
Kael Carr
South Hardin
5-06.00
6.00
4
Jason Meier
West Fork
5-04.00
5.00
5
Owen Almelien
North Butler
5-02.00
3.50
5
Will Henle
Iowa Falls-Alden
5-02.00
3.50
7
Ty Deering
Dike-New Hartford
5-02.00
2.00
8
Gavin Chambers
Ghv
5-02.00
1.00
9
Colton McDonald
South Hardin
5-02.00
9
Bryer Subject
West Hancock
5-02.00
11
Caleb Paulsen
Dike-New Hartford
5-00.00
12
Drew Britson
Ghv
5-00.00
13
Kacen Boyer
Iowa Falls-Alden
5-00.00
Devon Burke
Rockford
DQ
Long Jump – Finals – Heat 2
1
Nathan Moore
Dike-New Hartford
19-11.50
10.00
2
Beau Butler
South Hardin
19-08.25
8.00
3
Jaxon Mclemore
West Fork
19-06.00
6.00
4
Jerek Hall
Dike-New Hartford
19-04.25
5.00
6
Devion Moore
Ghv
18-08.25
3.00
8
Cale Culver
Agwsr
18-05.25
1.00
10
Rafe Bessman
Iowa Falls-Alden
18-02.00
13
Jaden Swain
Ballard
17-05.75
15
Quinton Jaeger
Iowa Falls-Alden
17-01.75
16
Evan Ford
West Hancock
16-05.50
Long Jump – Finals – Heat 1
5
Blake Stover
Ballard
18-09.25
4.00
7
Trevor Guritz
West Fork
18-07.25
2.00
9
Landon Arends
Rockford
18-03.50
11
Michael Knock
North Butler
18-01.00
12
Cole Schisel
West Hancock
17-11.00
14
Cody Dupee
South Hardin
17-03.25
17
Lucas Martzahn
North Butler
16-03.75
18
Garrett Ott
Rockford
15-08.75
Shot Put – Finals – Heat 2
1
Cale Jensen
Dike-New Hartford
48-04.50
10.00
2
Levi Janssen
West Fork
42-08.75
8.00
3
David Crow
North Butler
42-07.75
6.00
4
Gavin Cutler
Iowa Falls-Alden
39-09.00
5.00
5
Aiden Heitland
Agwsr
39-07.00
4.00
6
Carter Winters
Ghv
38-01.00
3.00
11
Mason Warschkow
Iowa Falls-Alden
36-11.75
12
Braxten Johnson
Dike-New Hartford
36-04.50
Zach Ott
Rockford
DQ
Shot Put – Finals – Heat 1
7
Collin Merry
Ghv
38-00.25
2.00
8
Wyatt Hollingsworth
South Hardin
37-07.50
1.00
9
Cole Williamson
South Hardin
37-06.50
10
Brighton Kudej
West Hancock
37-04.25
13
Kale Krogh
Ballard
36-03.25
14
Josiah Chibambo
West Fork
34-03.75
15
Mathew Francis
West Hancock
33-02.25
16
Ethan Johnson
Ballard
32-06.75
17
Henry Pittenger
North Butler
31-10.50
18
Bryce Cruzan
Agwsr
30-10.25
4X100M Relay – Finals – Heat 2
1
Dike-New Hartford
45.80
10.00
Runners
2
Ghv
48.10
8.00
Runners
3
Iowa Falls-Alden
48.35
6.00
Runners
4
South Hardin
48.80
5.00
Runners
5
West Hancock
49.25
4.00
Runners
6
North Butler
50.36
3.00
Runners
7
Ballard
50.57
2.00
Runners
4X100M Relay – Finals – Heat 1
8
Rockford
51.64
1.00
Runners
9
West Fork
52.34
Runners
10
Agwsr
55.02
Runners
4X200M Relay – Finals – Heat 2
1
Dike-New Hartford
1:37.73
10.00
Runners
2
South Hardin
1:39.30
8.00
Runners
3
Ballard
1:40.67
6.00
Runners
4
Iowa Falls-Alden
1:41.56
5.00
Runners
5
West Hancock
1:43.56
4.00
Runners
7
Rockford
1:45.46
2.00
Runners
8
West Fork
1:47.13
1.00
Runners
Mason City
1:34.58
Runners
4X200M Relay – Finals – Heat 1
6
North Butler
1:44.32
3.00
Runners
9
Agwsr
1:47.39
Runners
10
Ghv
1:50.92
Runners
4X400M Relay – Finals
1
Dike-New Hartford
3:35.53
10.00
Runners
2
West Hancock
3:49.57
8.00
Runners
3
Iowa Falls-Alden
3:54.67
6.00
Runners
4
Ballard
3:57.73
5.00
Runners
5
South Hardin
4:00.67
4.00
Runners
6
Agwsr
4:03.21
3.00
Runners
7
North Butler
4:13.16
2.00
Runners
4X800M Relay – Finals
1
West Fork
9:19.90
10.00
Runners
2
South Hardin
9:37.10
8.00
Runners
3
Iowa Falls-Alden
9:39.65
6.00
Runners
4
Ghv
9:40.52
5.00
Runners
5
Dike-New Hartford
9:56.52
4.00
Runners
6
West Hancock
9:58.75
3.00
Runners
7
North Butler
11:36.70
2.00
Runners
West Hancock
10:47.24
Runners
West Fork
11:15.46
Runners
440M Shuttle Hurdle Relay – Finals – Heat 2
1
West Hancock
1:08.16
10.00
Runners
2
North Butler
1:08.20
8.00
Runners
3
Dike-New Hartford
1:09.52
6.00
Runners
Mason City
1:04.15
Runners
440M Shuttle Hurdle Relay – Finals – Heat 1
4
Iowa Falls-Alden
1:11.44
5.00
Runners
5
South Hardin
1:12.55
4.00
Runners
6
West Fork
1:21.28
3.00
Runners
800-Sprint Medley Relay – Finals – Heat 2
1
Dike-New Hartford
1:45.43
10.00
Runners
2
West Fork
1:45.85
8.00
Runners
3
Iowa Falls-Alden
1:47.10
6.00
Runners
5
North Butler
1:50.79
4.00
Runners
6
South Hardin
1:51.76
3.00
Runners
7
West Hancock
1:54.48
2.00
Runners
800-Sprint Medley Relay – Finals – Heat 1
4
Ballard
1:47.89
5.00
Runners
8
Agwsr
1:55.58
1.00
Runners
9
Rockford
2:00.02
Runners
1600-Distance Medley Relay – Finals
1
North Butler
4:02.31
10.00
Runners
2
Ballard
4:07.23
8.00
Runners
3
West Fork
4:08.47
6.00
Runners
4
Dike-New Hartford
4:15.32
5.00
Runners
5
Iowa Falls-Alden
4:21.82
4.00
Runners
6
South Hardin
4:25.86
3.00
Runners
7
West Hancock
4:27.17
2.00
Runners
Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button