Sports

McMurray, Leerar named to IGCA All-District Team

Thursday, the Iowa Girls Coaches Association released their 2020-2021 All-District teams. The Class 2A list included two girls from KIOW/KHAM coverage teams Addison McMurray Belmond-Klemme and Rachel Leerar West Hancock. The Class 1A, Class 2A, and Class 3A list can be found below.

Class 1A

Northeast

Hali Anderson St. Ansgar
Anabel Blount Prince of Peace
Lauren Donlea East Buchanan
Ali Hoffert Turkey Valley
Reagan Mudderman Kee
Morgan Nachazel Springville
Sara Reid Central City
Delaney Scherf Central Elkader
Gracie Urbatsch St. Ansgar
Lauren Wilson Springville

Coach of the Year: Scott Cakerice, St. Ansgar

Northwest

McKenzie Goodwin Kingsley-Pierson
Emily Drechman MMCRU
Ella Larsen Newell-Fonda
Danika Demers Storm Lake St.Marys
Bailey Sievers Newell Fonda
Addy Johnson Westwood
Macy Sievers Newell-Fonda
Camrin Baird Woodbury Central
Natalie Nielsen Akron-Westfield
Ellie Hibrands MMCRU
Taylor Harpenau MMCRU

Coach of the Year: Dick Jungers, Newell-Fonda

North Central

Cheyenne Behrens Clarksville
Audi Crooks Bishop Garrigan
Kealan Curley Newman Catholic
Allison Engle BCLUW
O’Malley Fair Riceville
Alyssa Hames AGWSR
Molly Joyce Bishop Garrigan
Sydney Lane Grandview Christian
Kaylyn Meyers Bishop Garrigan
Chloe Walters BCLUW

Coach of the Year: Brandon Schwab, Bishop Garrigan

Southeast

Elise Boulton Montezuma
Bradie Buffington Winfield Mt. Union
Reagan Franzen Collins-Maxwell
Cally Gibbs Lynnville-Sully
Layla Hargis North Mahaska
Dylan Holland Montezuma
Reagan McFarland Lynnville-Sully
Farrah Nelson Winfield-Mt. Union
Addie Schilling North Mahaska
Kaylee Weber Sigourney

Coach of the Year: Mitch Wachs, Winfield-Mt. Union

South

Josie Hartman Southeast Warren
Marleigh Johnson Stanton
Emily Jones Wayne
Abby Martin Lamoni
Cassidy Nelson Lenox
Alivia Ruble Southeast Warren
Jenna Stephens Stanton
T J Stoaks Lenox
Izzy Weldon Fremont-Mills
Skylar Whatsabaugh Mormon Trail

Coach of the Year: Jesse Cox, Lenox

West Central

Jaci Christensen Audubon
Macy Emgarten Exira-EHK
Quinn Grubbs Exira-EHK
Aleah Hermensen Audubon
Danielle Hoyle Paton-Churdan
Ali Petry St. Albert
Mollie Rasmussen Exira-EHK
Jadeyn Smith Ar-We-Va
Eva Steffensen CAM
Emily Thompson Logan-Magnolia
Gretchen Wallace Glidden-Ralston

Coach of the Year: Tom Petersen, Exira-EHK


Class 2A

Northeast

Morgan Brandt Sumner-Fredericksburg
Jessica Carolan Hudson
Sophia Hoffmann Dike-New Hartford
Reese Johnson Denver
Ellary Knock Dike-New Hartford
Emma Martinek West Fork
Addison McMurray Belmond-Klemme
Riley Moreland MFL-MarMac
Payton Petersen Dike-New Hartford
Lainy Thoren Grundy Center
Amanda Treptow Jesup
Ali Vesely Columbus Catholic

Coach of the Year: Bruce Dall, Dike-New Hartford

Northwest

Riley Batta South Central Calhoun
Madison Brouwer Sibley-Ocheyedan
Hannah Dau South O’Brien
Akaysa Duitscher Pocahontas Area
Abby Heemstra Rock Valley
Hayden Heimensen Central Lyon
Taylor Krager Sioux Central
Rachel Leerar West Hancock
Mallory McCall West Monona
Marissa Pottebaum Boyden Hull
Abbie Schany Emmetsburg
Lexie VanKekerix Rock Valley

Coach of the Year: Heather Grafing, Central Lyon

Southeast

Kennedy Arnes Dyersville Beckman
Kelsey Drake Wilton
Ally Hoffman Cascade
Ella Imler Maquoketa Valley
Sasha Koenig West Branch
Isabel Manning Van Buren
Hallie Mohr Mediapolis
Teresa Paulsen Bellevue
Kylee Sanders Louisa-Muscatine
Taya Tucker Maquoketa Valley
Ellie Ware North Linn
Emerson Whittenbaugh Maquoketa Valley
Taya Young West Branch

Coach of the Year: Scot Moenck, Maquoketa Valley

Southwest

Alexa Ahrenholtz IKM-Manning
Lindsey Davis Nodaway Valley
Claire Denning AHSTW
Maddax DeVault Nodaway Valley
Madelyn Jaeger West Central Valley
Kailey Jones AHSTW
Kendra Kuck Underwood
Lexi Shike Nodaway Valley
Maddie Stewart Mt. Ayr
Clara Teigland Treynor
Allison Van Gorp Pella Christian
Zoie Vaught Van Meter

Coach of the Year: Brain Eisbach, Nodaway Valley


Class 3A

Northeast

Ellie Bobinet Osage
Ryley Goebel Center Point-Urbana
Kayla Griffith Vinton-Shellsburg
Gabby Guilford Monticello
Annika Headington Waukon
Lucy Howes-Vonstein Vinton-Shellsburg
Dani Johnson Osage
Raven Kinnetz Clarion
Abby Reichter North Fayette
Margaret Wacker Waukon
Jenny Wibholm Iowa Falls

Coach of the Year: Rich Haisman, Vinton-Shellsburg

Northwest

Jaiden Ainley Clear Lake
Payton Beckman Panorama
Kendal Clark Humboldt
Brooklyn Meyer West Lyon
JaMae Nichols Cherokee
Jayden Nitchels Estherville Lincoln Central
Alexis Pingel Cherokee Washington
Gracie Schoonhoven Unity Christian
Janie Schoonhoven Unity Christian
Teagan Slaughter Cherokee Washington

Coach of the Year: Ryan Brasser, West Lyon

Southeast

Macy Daufeldt West Liberty
Finley Hall West Liberty
Callie Levin Solon
Sydney Marlow West Burlington
Claire Mathews Centerville
Mya Mershman Central Lee
Ava Schubert Assumption
Mickey Stephens Centerville
Charlotte Wetjen Williamsburg
Maggie Wilkins Knoxville

Coach of the Year: Jamie Smith, Solon

Southwest

Lilli Baird PCM
Reagan Barkema Roland-Story
Avery Hall Chariton
Cate Mayhall Kuemper Catholic
Kenly Meis Bishop Heelan
Sydney Mosinski Nevada
Moriah Prewitt Des Moines Christian
Haley Rasmussen Atlantic
Katy Reyerson West Marshall
Ava Wolf Shenandoah

Coach of the Year: Justin Morton, Roland-Story

Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button