Sports

Latest Radio Iowa – Iowa High School Football Poll

Poll following week 7

Class 4A

1. Southeast Polk (6-0), LW #1 vs C.R. Jefferson or Ames 10/23
2. Dowling Catholic (5-1), LW #2 vs Sioux City North 10/23
3. Ankeny (6-1), LW #4 vs Sioux City West or C.B. Jefferson 10/23
4. Pleasant Valley (7-0), LW #5 vs Davenport West Or Davenport Central 10/23
5. Waukee (5-2), LW #6 vs Linn-Mar 10/23
6. Iowa City West (4-0), LW #8 vs Iowa City or Ottumwa 10/23
7. Dubuque Hempstead (6-1), LW #7 vs Iowa City Liberty 10/23
8. Urbandale (5-1), LW #3 vs Marshalltown 10/23
9. Sioux City East (6-1), LW #9 vs vs Ankeny Centennial 10/23
10.Cedar Rapids Prairie (4-2), LW #10 vs Davenport North 10/23

Class 3A

1. Dallas Center-Grimes (6-0), LW #1 vs Oskaloosa or Carlisle 10/23
2. Harlan (7-0), LW #2 vs ADM or Bondurant-Farrar 10/23
3. Cedar Rapids Xavier (7-0), LW #3 vs Marion or Clear Creek-Amana 10/23
4. Davenport Assumption (7-0), LW #5 vs Clinton Or Central DeWitt 10/23
5. Washington (7-0), LW #6 vs Fairfield or Keokuk 10/23
6. Lewis Central (5-1), LW #4 vs Creston 10/16
7. West Delaware (7-1), LW #7 vs Waterloo East 10/16
8. Webster City (7-0), LW #9 vs Mason City or Gilbert 10/23
9. Ballard (6-1), LW #10 @ Boone 10/16
10.Decorah (6-1), LW (X) vs Charles City or Wahlert 10/23

Class 2A

1. PCM (Monroe) (7-0), LW #1 vs Clarke or Saydel 1/23
2. Williamsburg (7-0), LW #2 vs West Burlington or Davis County 10/23
3. Central Lyon/George-Little Rock (7-0), LW #4 vs Sheldon or Unity Christian 10/23
4. Waukon (6-1), LW #5 vs New Hampton or Forest City 10/23
5. West Lyon (6-1), LW #3 vs MOC-Floyd Valley or Sioux Center 10/23
6. Atlantic (6-1), LW #6 vs DSM Christian or Albia 10/23
7. Solon (5-2), LW #7 vs Oelwein or South Tama 10/23
8. West Marshall (6-1), LW #8 vs Chariton or Centerville 10/23
9. Camanche (6-1), LW #9 vs Anamosa or Center Point-Urbana 10/23
10.Mount Vernon (6-1), LW #10 vs Vinton-Shellsburg 10/16

Class 1A

1. OABCIG (7-0), LW #1 vs Missouri Valley or East Sac County 10/23
2. Van Meter (7-0), LW #2 vs ACGC or Pleasantville 10/23
3. Southeast Valley (7-0), LW #4 vs Clarion-Goldfield-Dows or Belond-Klemme 10/23
4. Sigourney-Keota (7-0), LW #5 vs Cardinal or Pekin 10/23
5. South Hamilton (7-0), LW #6 vs Central Springs or South Hardin 10/23
6. Underwood (6-1), LW #7 vs West Central Valley 10/16
7. South Central Calhoun (5-1), LW #8 vs Sioux Central 10/16
8. Emmetsburg (5-1), LW #3 vs Eagle Grove 10/16
9. Waterloo Columbus (6-1), LW #9 vs Aplington-Parkersburg or Osage 10/23
10.Mount Ayr (6-1), LW #10 vs Central Decatur or Interstate-35 10/23

Class A

1. Grundy Center (7-0), LW #1 vs BCLUW or Ogden 10/23
2. Saint Ansgar (7-0), LW #2 vs North Union or West Fork 10/23
3. Iowa City Regina (6-1), LW #3 vs Columbus Jct. or Wapelo 10/23
4. Edgewood-Colesburg (7-0), LW #4 vs North Linn or Clayton Ridge 10/23
5. West Hancock (6-1), LW #5 vs NW Webster 10/16
6. MFL-Mar-Mac (6-1), LW #6 vs Postville 10/16
7. Wapsie Valley (6-1), LW #7 vs Starmont 10/16
8. South Winneshiek (6-1), LW #8 vs Nashua-Plainfield 10/16
9. Logan-Magnolia (6-1), LW #9 vs IKM-Manning or Southwest Valley 10/23
10.Council Bluffs St. Albert (4-2), LW (X) vs Sidney 10/16

8-Player

1. Don Bosco (5-0), LW #1 vs GMG (Garwin) 10/16
2. Remsen St. Mary’s (6-0), LW #2 vs GT/RA 10/16
3. Audubon (5-0), LW #3 vs Bedford 10/16
4. Montezuma (7-0), LW #4 vs Lone Tree or Winfield-Mount Union 10/23
5. CAM (Anita) (6-0), LW #6 vs Griswold 10/16
6. Fremont-Mills (3-1), LW #5 vs Exira/EHK 10/16
7. Newell-Fonda (6-1), LW #7 vs West Bend-Mallard 10/16
8. Gladbrook-Reinbeck (7-0), LW #8 vs West Central 10/16
9. Coon Rapids-Bayard (7-0), LW #9 vs River Valley or Harris-Lake Park 10/23
10.Easton Valley (6-1), LW #10 vs Dunkerton 10/16


Zarren Egesdal’s Ballot
8-Player
Don Bosco
Remsen, St. Mary’s
Audubon
Montezuma
CAM
Fremont Mills
Gladbrook-Reinbeck
Coon Rapids-Bayard
Newell-Fonda
Easton Valley
Class – A
Grundy Center
Iowa City Regina
Saint Ansgar
Edgewood-Colesburg
West Hancock
MFL-MAR-MAC
Logan-Magnolia
Wapsie Valley
South Winneshiek
Lisbon
Class – 1A
OABCIG
Van Meter
Southeast Valley
Underwood
Sigourney-Keota
South Hamilton
South Central Calhoun
Emmetsburg
Columbus Catholic, Waterloo
Mount Ayr
Class – 2A
PCM
Central Lyon
Williamsburg
Waukon
West Lyon
Camanche
West Marshall
Mount Vernon
Atlantic
Solon
Class – 3A
Dallas Center-Grimes
Harlan
Cedar Rapids, Xavier
Davenport Assumption
Washington
West Delaware
Webster City
Lewis Central
Decorah
Glenwood
Class – 4A
Southeast Polk
Ankeny
Pleasant Valley
Dowling Catholic, West Des Moines
Urbandale
Waukee
Iowa City West
Dubuque Hempstead
Sioux City East
Bettendorf
Show More
ADVERTISEMENT
Back to top button
Mix 107.3 KIOW