7th Edition: Radio Iowa – Iowa High School Football Poll

Class 4A

1. Southeast Polk (5-0), LW #1 vs Johnston
2. Dowling Catholic (4-1), LW #2 vs Fort Dodge
3. Urbandale (5-0), LW #3 @ #6 Waukee
4. Ankeny (5-1), LW #4 vs Indianola
5. Pleasant Valley (6-0), LW #5 @ Davenport North (Thur)
6. Waukee (4-2), LW #6 vs #3 Urbandale
7. Dubuque Hempstead (5-1), LW #7 @ Waterloo West
8. Iowa City West (3-0), LW #8 vs C.R. Kennedy
9. Sioux City East (5-1), LW (X) @ C.B. Abraham Lincoln
10.Cedar Rapids Prairie (3-2), LW (X) vs C.R. Washington

Class 3A

1. Dallas Center-Grimes (5-0), LW #1 @ Winterset
2. Harlan (6-0), LW #2 vs #4 Lewis Central
3. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #3 vs Benton
4. Lewis Central (5-0), LW #4 @ #2 Harlan
5. Davenport Assumption (6-0), LW #5 @ Dubuque Wahlert
6. Washington (6-0), LW #7 @ Keokuk
7. West Delaware (6-1), LW (X) vs Waterloo East
8. Sergeant Bluff-Luton (5-1), LW #9 vs Spencer
9. Webster City (6-0), LW #10 vs Boone
10.Ballard (Huxley) (5-1), LW (X) vs Mason City @ Gilbert

Class 2A

1. PCM (Monroe) (6-0), LW #1 @ Clarke (Osceola)
2. Williamsburg (6-0), LW #2 @ Central Lee
3. West Lyon (6-0), LW #3 vs #4 Central Lyon/GLR
4. Central Lyon/George-Little Rock (6-0), LW #4 @ #3 West Lyon
5. Waukon (5-1), LW #5 @ North Fayette Valley
6. Atlantic (5-1), LW #8 vs Red Oak
7. Solon (4-2), LW (X) @ Center Point-Urbana
8. West Marshall (5-1), LW #9 @ Iowa Falls-Alden
9. Camanche (5-1), LW (X) vs Maquoketa
10.Mount Vernon (5-1), LW #6 vs South Tama

Class 1A

1. OABCIG (6-0), LW #1 vs Treynor
2. Van Meter (6-0), LW #2 @ Woodward-Granger
3. Emmetsburg (6-0), LW #4 vs Western Christian
4. Southeast Valley (6-0), LW #5 @ Pocahontas Area
5. Sigourney-Keota (6-0), LW #6 @ Cardinal (Eldon)
6. South Hamilton (6-0), LW #6 vs Aplington-Parkersburg
7. Underwood (5-1), LW #3 @ Missouri Valley
8. South Central Calhoun (4-1), LW #9 vs Belmond-Klemme
9. Waterloo Columbus (5-1), LW (X) @ Denver
10.Mount Ayr (5-1), LW (X) @ Central Decatur

Class A

1. Grundy Center (6-0), LW #1 vs #10 Belle Plaine
2. Saint Ansgar (6-0), LW #2 vs Lake Mills
3. Iowa City Regina (5-1), LW #3 vs Highland (Riverside)
4. Edgewood-Colesburg (6-0), LW #4 vs Maquoketa Valley
5. West Hancock (5-1), LW #6 @ NW Webster
6. MFL-Mar-Mac (5-1), LW #8 @ Postville
7. Wapsie Valley (5-1), LW #7 @ Clayton Ridge
8. South Winneshiek (5-1), LW #5 vs Starmont
9. Logan-Magnolia (5-1), LW #9 @ IKM-Manning
10.Belle Plaine (5-1), LW (X) @ #1 Grundy Center

8-Player

1. Don Bosco (4-0), LW #1 vs Lansing Kee
2. Remsen St. Mary’s (5-0), LW #2 vs Kingsley-Pierson
3. Audubon (5-0), LW #3 vs Woodbine
4. Montezuma (6-0), LW #4 vs Lone Tree
5. Fremont-Mills (3-0), LW #5 vs Lenox
6. CAM (Anita) (5-0), LW #7 vs Stanton
7. Newell-Fonda (5-1), LW #6 @ Graettinger-Terril
8. Gladbrook-Reinbeck (6-0), LW #9 vs GMG (Garwin)
9. Coon Rapids-Bayard (6-0), LW #10 vs Glidden-Ralston
10.Easton Valley (5-1), LW #8 @ Dunkerton


Zarren Egesdal’s ballot
8-Player
Don Bosco
Remsen, St Mary’s
Audubon
Montezuma
Fremont Mills
CAM
Newell-Fonda
Gladbrook-Reinebck
Coon Rapids-Bayard
Easton Valley
Class A
Grundy Center
Iowa City Regina
Saint Ansgar
Edgewood
West Hancock
MFL-MAR-MAC
Belle Plaine
Wapsie Valley
Southwest Valley
South Winneshiek
Class 1A
OABCIG
Van Meter
Emmetsburg
Underwood
Southeast Valley
Sigourney
South Hamilton
SCC
Columbus Catholic
Mount Ayr
Class 2A
PCM
West Lyon
Central Lyon
Williamsburg
Waukon
Camanche
ELC
Atlantic
West Marshall
Mount Vernon
Class 3A
Dallas Center-Grimes
Harlan
Lewis Central
Cedar Rapids Xavier
Davenport Assumption
Washington
West Delaware
Decorah
Webster City
Grinnell
4A
Southeast Polk
Urbandale
Ankeny
Pleasant Valley
Dowling
Waukee
Iowa City West
Dubuque Hempstead
Council Bluffs Lincoln
Sioux City East

ADVERTISEMENT