3rd Edition: Radio Iowa – Iowa High School Football Poll

Class 4A

  1. Dowling Catholic (2-0), LW #3 @ Johnston
  2. Southeast Polk (2-0), LW #4 @ DSM East
  3. Cedar Falls (2-0), LW #5 @ C.R. Prairie
  4. WDM Valley (1-1), LW #1 Idle
  5. Urbandale (2-0), LW #7 vs C.B. Abraham Lincoln
  6. Cedar Rapids Washington (2-0), LW #8 vs Iowa City High
  7. Waukee (1-1), LW #10 @ Ankeny Centennial
  8. Ankeny (1-1), LW #3 @ Fort Dodge
  9. Iowa City West (2-0), LW (X) @ Waterloo West
  10. 10.Cedar Rapids Kennedy (1-1), LW #6 vs C.R. Jefferson

Class 3A

  1. Dallas Center-Grimes (2-0), LW #1 vs Perry
  2. Harlan (2-0), LW #2 vs #7 Glenwood
  3. Cedar Rapids Xavier (2-0), LW #3 vs Clear Creek-Amana
  4. Lewis Central (2-0), LW #4 vs Creston
  5. West Delaware (3-0), LW #5 @ Decorah
  6. Davenport Assumption (2-0), LW (X) vs Marion (Thur)
  7. Glenwood (2-0), LW (X) @ #2 Harlan
  8. Grinnell (1-1), LW #8 @ Newton
  9. Washington (2-0), LW #10 vs Fort Madison
  10. 10.Sergeant Bluff-Luton (1-1), LW #6 vs Boyden-Hull/Rock Valley

Class 2A

  1. PCM (Monroe) (2-0), LW #1 @ Chariton
  2. Williamsburg (2-0), LW #2 @ Davis County
  3. West Lyon (2-0), LW #4 VS MOC-Floyd Valley
  4. Waukon (1-1), LW #6 @ New Hampton
  5. West Liberty (2-0), LW #7 vs Maquoketa
  6. Sioux Center (2-0), LW #10 vs Sheldon
  7. Central Lyon/George-Little Rock (2-0), LW (X) @ #8 Unity Christian
  8. Unity Christian (2-0), LW #9 vs #7 Central Lyon/GLR
  9. Clear Lake (1-1), LW #3 vs Iowa Falls-Alden
  10. 10.Monticello (2-0), LW (X) vs Anamosa

Class 1A

  1. OABCIG (2-0), LW #1 vs Missouri Valley
  2. South Central Calhoun (2-0), LW #2 vs Clarion-Goldfield-Dows/CAL
  3. Van Meter (2-0), LW #5 @ Panorama
  4. Underwood (2-0), LW #7 vs MVAOCOU
  5. Emmetsburg (2-0), LW #10 vs Hinton
  6. Sigourney-Keota (2-0), LW (X) @ Louisa-Muscatine
  7. West Branch (1-1), LW #4 vs Cascade
  8. Mount Ayr (2-0), LW (X) @ Pleasantville
  9. Dike-New Hartford (1-1), LW #3 vs South Hamilton
  10. 10.Woodward-Granger (2-0), LW (X) @ ACGC

Class A

  1. Grundy Center (2-0), LW #1 vs North Mahaska
  2. Saint Ansgar (2-0), LW #2 @ Nashua-Plainfield
  3. Iowa City Regina (1-1), LW #3 @ North Cedar
  4. Edgewood-Colesburg (2-0), LW #4 @ Alburnett
  5. Wapsie Valley (2-0), LW #5 @ #9 MFL-Mar-Mac
  6. South Winneshiek (2-0), LW #7 @ Clayton Ridge
  7. Lisbon (2-0), LW #8 vs Columbus Jct.
  8. West Hancock (1-1), LW #9 vs Algona Garrigan
  9. MFL-Mar-Mac (2-0), LW (X) vs #5 Wapsie Valley
  10. 10.Logan-Magnolia (2-0), LW (X) @ Westwood

8-player

  1. Don Bosco (1-0), LW #1 @ Central City
  2. Remsen St. Mary’s (2-0), LW #2 Idle
  3. Audubon (2-0), LW #3 @ West Harrison/Whiting
  4. Montezuma (2-0), LW #4 @ New London
  5. Fremont-Mills (2-0), LW #5 @ East Mills
  6. Newell-Fonda (2-0), LW #6 vs West Bend-Mallard
  7. CAM (Anita) (2-0), LW #7 vs East Union
  8. Springville (2-0), LW #8 vs Clarksville
  9. Gladbrook-Reinbeck (2-0), LW #9 @ BGM
  10. 10.Easton Valley (2-0), LW #10 @ Lansing Kee

ADVERTISEMENT