Iowa Girls Coaches Association All-State Softball Teams

Class 1A First Team 

Coach of the Year: Katie Wedeking – Clarksville

Makenna Kuper AGWSR 11
Natalie Nielsen Akron-Westfield 10
Jaden Harris Akron-Westfield 12
Mackenzie Meister Bishop Garrigan 12
Madison Meister Bishop Garrigan 12
Kori Wedeking Clarksville 12
Cheyenne Behrends Clarksville 11
Mikayla Houge Collins-Maxwell 12
Alexis Houge Collins-Maxwell 10
Rylee Schnepf Gehlen Catholic 10
TJ Stoaks Lenox 11
Peyton Robinson Lisbon 9
Stacia Hall Lisbon 11
Bailey Sievers Newell-Fonda 11
Lily Castle Newman Catholic 12
Hailey Worman Newman Catholic 12
Paige Leininger Newman Catholic 12
Taylor Knaack River Valley 12
Grace Bailey Twin Cedars 10
Emily Jones Wayne, Corydon 10
Sterling Berndt Wayne, Corydon 10
Shelby Skinner Westwood 11

 

Class 1A Second Team

Ali Gerbracht AGWSR 12
Holly Jessen Baxter 12
Lilly Parrott Belle Plaine 12
Sara Reid Central City 10
Ainsley Lovrien Clarksville 12
Reagan Franzen Collins-Maxwell 11
Macy Emgarten Exira/Elk Horn-Kimballton 10
Addison Weber Gehlen Catholic 12
Talia Schon Glidden-Ralston 12
Sydney Lane Grand View Christian 11
Dani Laughlin Highland, Riverside 9
Avery Schroeder Kingsley-Pierson 9
Ryleigh Allgood Lisbon 9
Denali Conover Lynnville-Sully 11
Caitlin Alberts Lynnville-Sully 11
Jayda Gay Martensdale-St Marys 11
Haley Godfrey Melcher-Dallas 11
Kierra Jungers Newell-Fonda 8
Macy Sievers Newell-Fonda 10
Kiya Johnson North Butler 9
Chloe Bossard North Mahaska 12
Brittany Meyer River Valley 11
Megan Stuhr Sigourney 12
Hali Anderson St. Ansgar 11
Brittany Johnson St. Mary’s, Remsen 11
Rylee Dunkin Twin Cedars 9
Emily McIntosh West Harrison 11
Madie Anderson Winfield-Mt. Union 11
Emma DeStigter Woodbury Central 11

Class 1A Third Team

Rachel Sicard AGWSR 12
Kiersten Kruse BCLUW 12
Taylor Moel BGM 11
Emma Fogarty Bishop Garrigan 12
Grace Kauffmann CAM, Anita 12
Kylee Rockhold Central Decatur 10
Ella Kahler Collins-Maxwell 12
Mallory Raney East Union, Afton 10
Kaylin Lack East Union, Afton 10
Kami Waymire Exira/Elk Horn-Kimballton 12
Piper McCarville Janesville 10
Rachel Bohle Kingsley-Pierson 11
Mallory Loftus Lynnville-Sully 12
Kynser Reed Melcher-Dallas 11
Mikayla Fritz Moravia 11
Emma Decker Murray 11
Mia Walker Newell-Fonda 9
Layney Loyd New London 12
Madison McKay North Mahaska 11
Kayla Senne Northwood-Kensett 11
Madison Mauer Riceville 9
Kennedy Ford Riverside, Oakland 11
Ashlynn Amdor Riverside, Oakland 12
Kaylee Knaack River Valley 12
Kayla Carroll Rockford 12
Jocy Timmerman St. Edmond 12
Josie Weber Turkey Valley 10
Brooke Roby Twin Cedars 10
Mya Willey Wayne, Corydon 11
Jaeden Ferris Westwood 9


Class 2A First Team 

Coach of the Year: Mike Moses – Ogden

Madisyn Kelley Central Springs 10
Kaylea Fessler Central Springs 10
Kylie Doty Colfax-Mingo 10
Alli Boyle Earlham 11
Kodie Hoskey East Marshall LeGrand 12
Jenna Jensen Jesup 12
Hailey Sanders Louisa-Muscatine 12
Kylee Sanders Louisa-Muscatine 11
Sam Stewart Mount Ayr 12
Alexis Ehlers Northeast, Goose Lake 11
Abby Flanagan North Linn Troy Mills 12
Grace Flanagan North Linn Troy Mills 12
Hannah Bridgewater North Linn Troy Mills 12
Hope Steinberger North Union 12
Denali Loecker Ogden 12
Meredith Adreon Ogden 12
Chloe Morgan Pella Christian 12
Josie Sowers Pleasantville 11
Chelsey Huff Van Buren County 11
Nicki Henson West Branch 11
Lexi Lander West Monona Onawa 12
Chloe Wells Wilton 11

 

Class 2A Second Team

Sydney Cook Alburnett 11

Keeley Schmitt Beckman Catholic 11

Caylee Cunningham Colfax-Mingo 9

Allie Poston Durant 12

Molly Schany Emmetsburg 12

Kristan Sadler Jesup 12

Alexis Larson Jesup 10

McKenna Hohenadel Louisa-Muscatine 10

Bree Mangelsen Northeast, Goose Lake 12

Sam Nielsen North Union 10

Jenna Palmer Ogden 12

Emri Agre Pella Christian 9

Annie Gahan Regina Iowa City 11

Taryn Hintz South O’Brien Paullina 12

Alyssa Kellar Treynor 11

Ella Pierce Underwood 11

Lexi Jirak Van Buren County 12

Macy Blomgren Van Meter 9

Tori Wynja Western Christian 12

Kennedy Kramer West Lyon 11

Megan Nichols West Monona Onawa 12

Erika McKenney West Sioux Hawarden 12

Class 2A Third Team

Alivia Schultz Columbus Catholic Waterloo 11
Taylor Kvale Dike-New Hartford 10
Grace Porter Earlham 10
Madeline Janssen Earlham 11
Mary Bontrager East Sac County 12
Alyssa Fischer Hinton 11
Haley Williams Lawton-Bronson 12
Bella Johnson Lawton-Bronson 11
Sam Stewart Mount Ayr 12
Madison Kluever Northeast, Goose Lake 8
Neveah Hildebrandt Northeast, Goose Lake 11
Kaitlyn Sommerfelt North Linn Troy Mills 11
Hannah Dutcher Ogden 12
Leah Grimm Osage 9
Cheyanne Collins Pella Christian 12
Amber McKinney Pleasantville 11
Emma Vohs Ridge View 10
Hailey Rosonke South Hardin 8
Molly Blomgren Van Meter 11
Hayley Knoblock West Lyon 11
Mallory McCall West Monona Onawa 11
Payton Schwiesow West Sioux Hawarden 12


Class 3A First Team 

Coach of the Year: Adam Berte – Williamsburg

Jena Lawrence Albia 12
Alex Beard Albia 12
Kameryn Etherington Algona 12
Ellie Tallman Anamosa 12
Anna Wohlers Assumption Catholic Davenport 11
Olivia Engler Atlantic 11
Alyse Harvey Benton Community 11
Brooke Zylstra Boyden Hull – Rock Valley 12
Tarah Wehde Camanche 12
Claire Mathews Centerville 11
Sara Keeler Creston 12
Laken Lienhard Crestwood Cresco 12
Ellie Jacobson Humboldt 12
Kendal Clark Humboldt 11
Carlie Thompson Humboldt 12
Jenna Sprague Mount Vernon 10
Hannah Foster North Polk Alleman 11
Lauren Summers West Burlington 9
Haylee Lehman West Liberty 12
Austyn Crees West Liberty 12
Peyton Driscoll Williamsburg 9
Jill Holub Williamsburg 12

3A 2nd Team

Grace Lubben Anamosa 11
Lauren Loken Assumption Catholic Davenport 10
Olivia Wardlow Assumption Catholic Davenport 11
Madison Botos Atlantic 11
Kiana Fjeldheim Bishop Heelan 12
Lizzy Blum Boyden Hull – Rock Valley 12
Emma Bolton Clarke Osceola 11
Sara Faber Clear Lake 12
Gracie Hagle Creston 10
Tatum Dunlavy Estherville 8
Mady Lange Humboldt 12
Carlin Smith MOC – Floyd Valley 10
Nicole Sullivan Mount Vernon 12
Nadia Telecky Mount Vernon 10
Sydney Anderson North Polk Alleman 11
Ellie Owen North Polk Alleman 12
Riley Johannes PCM Monroe 9
Chloe Johnson Red Oak 12
Reagan Faber Roland-Story Story City 9
Hilary Wilson Solon 9
Logan Kelley West Burlington 8
Aubray Walters Williamsburg 12

3A 3rd Team

Danica Workman Albia 11
Lillian Etherington Algona 9
Emily Watters Anamosa 9
Kalli Minger Anamosa 12
Emma Townsley Benton Community 8
Angel Shaw Bishop Heelan 9
Ysaballa Berja Centerville 11
Kaliegh Friend Des Moines Christian 9
Madysen Wade Eddyville-Blakesburg-Fremont 12
Emalee Davis Eddyville-Blakesburg-Fremont 11
Allie Jo Zieser Independence 12
Kenzie Fischels Independence 12
Delanie Niemyer MOC Floyd-Valley 12
Maia Bentley Mount Vernon 10
Addi Vorm Nevada 11
Nichole Gilbert Shenandoah 12
Dana Den Herder Sioux Center 12
Karli Olsen Spirit Lake 12
Sophia Kreutner Vinton-Shellsburg 9
Annika Headington Waukon 11
Reagan Engberg West Burlington 10
Renae Schaper West Marshall State Center 12


Class 4A First Team 

Coach of the Year: Steve Corkrean – Winterset

Abbie Hlas ADM 12
Skylar Rigby Ballard 12
Emma Dighton Boone 11
Delaney Schnathorst Carlisle 12
Molly Hoekstra Carlisle 12
Kennedy Preston Carlisle 12
Chloe Gallegos Carroll 11
Lisabeth Fiser Charles City 12
Ainsley Schrock Clear Creek-Amana 12
Molly Cooney Dallas Center-Grimes 12
Allison Rebling Fairfield 12
Healey Bach Lewis Central 11
Brooke Kilburg North Scott 12
Haley Downe Norwalk 11
Kenzie Foley Sergeant Bluff-Luton 12
Anna Chapman Wahlert Catholic 11
Macey Kleitsch West Delaware 12
Heather Heims West Delaware 11
Jena Young Winterset 9
Thea Banning Winterset 10

 

4A 2nd Team

Aliya Yanga ADM 9

Riley Gilroy Bondurant-Farrar 11

Katelyn Lappe Bondurant-Farrar 10

Bryanna Mehaffy Burlington 12

Meredith Hoffman Carlisle 12

Reagan Schutte Center Point-Urbana 12

Ava Morris Central DeWitt 10

Kamryn O’Brien Dallas Center-Grimes 12

Coty Engle Fairfield 9

Hannah Simpson Fairfield 10

Bella Nelson Gilbert 10

Kaitlyn Kriegel Grinnell 11

Brooke Haage LeMars 12

Sam Lee North Scott 12

Jayden Lammers Norwalk 11

Emma Christensen Sergeant Bluff-Luton 12

Skylar Cole Storm Lake 12

Kellie Dallmeyer Washington 11

Josie Stocks Waterloo East 12

Kya Loffswold Xavier 11

4A 3rd Team

Emily Ades Boone 11

Kennady Prenosil Carlisle 12

Ashlyn Hoeft Charles City 10

Kylie Merical Dallas Center-Grimes 11

Elle Nelsen Dallas Center-Grimes 10

Lexi Whaley Fort Madison 8

Nessa Johnson Gilbert 11

Emily Brouse Harlan 11

Megan Kessens Marion 11

Peyton Johnson Marion 9

Sami Miller Mason City 12

Emily Ellis Norwalk 12

Faith DeRonde Oskaloosa 10

Chloe Black Sergeant Bluff-Luton 12

Kelly Stoakes Webster City 10

Eve Wedewer West Delaware 11

Sydney Kennedy Western Dubuque 11

Sara Horsfield Western Dubuque 11

Bridget Stover Winterset 10 Lauren Carter Winterset 10


 

Class 5A 1st Team

Coach of the Year: Maddison LeClere – CR Kennedy

Jasmine Rumley Ankeny 12
Frannie Burnett Ankeny Centennial 12
Sophia Delvecchio Bettendorf 11
Kaylin Kinney CR Kennedy 12
Jayme Scheck CR Kennedy 11
Teagan Loew DM Roosevelt 12
Loghen Schnetzer Fort Dodge 12
Jalen Adams Fort Dodge 10
Tristin Doster Fort Dodge 11
Destiny Lewis Indianola 11
Karey Koenig Iowa City High 11
Ayana Lindsey Iowa City High 11
Brylee Klosterman Iowa City Liberty 12
Kara Maiers Iowa City Liberty 11
Chloe Fehn Johnston 12
Rylie Moss Muscatine 11
Kacy Nickerson Ottumwa 12
Peggy Klingler Pleasant Valley 12
Alex Honnold Valley 12
Heidi Wheeler Waukee 11

 

Class 5A 2nd Team

Marina Carter Ankeny 11

Ella Schulz Ankeny Centennial 11

Maggie Erpelding Bettendorf 12

Alexis Mulvehill Bettendorf 12

Cyrah Rasmussen Cedar Falls 10

Aliyah Walker CR Jefferson 11

Abby Spore CR Kennedy 12

Mya Dodge CR Kennedy 11

Yanna Roberts Davenport North 11

Malarie Huseman Dubuque Hempstead 12

Katie Kralik Indianola 11

Ella Cook Iowa City High 11

Kiahna Hill Iowa City West 12

Kennedy Rentschler Linn Mar 12

Ava Smithson Johnston 10

Kaylynn Salyers Muscatine 11

Abbi Cataldo SEP 11

Gianna Lara Valley 10

Abigail White Valley 11

Regan Bartholemew Waukee 10

Class 5A 3rd Team

Ellie Lynch Ames 9

Karlie Hill Ames 12

Madeline Murphy Ankeny 11

Taylor Runchey Ankeny Centennial 12

Emily Rigdon Bettendorf 9

Skylar Phelps CR Jefferson 11

Taylor Robinson CR Jefferson 9

Addyson Albers CR Kennedy 9

Amya Snyder CR Prairie 11

Yalayzah Lovan Dowling Catholic 9

Tory Bennett Fort Dodge 10

Emma Roethler Johnston 11

Olivia Harmon Muscatine 11

Kaylee Bix Ottumwa 12

Emily Wood Pleasant Valley 11

Carly Lundry Pleasant Valley 12

Kaysee Dale SEP 12

Haley Etzell Valley 12

Natalie Wellet Valley 12

Elly Bates Waukee 11

ADVERTISEMENT