1A Quarterfinals and 2nd Round Consolations Results

Winners are bolded.

 

Quarterfinals

106 Garret Rinken Nashua-Plainfield Freshman 51-2 9-3 Bryce Thompson Highland, Riverside Junior 18-3
113 Clayton McDonough Central Springs Sophomore 46-0 8-2 Tyler Stein Clarion-Goldfield-Dows Senior 29-13
113 Tyler Stein Clarion-GD Senior 29-13 8-2 Clayton McDonough Central Springs Sophomore 46-0
120 Bryce McDonough Central Springs Sophomore 46-4 9-1 Garrett Funk Don Bosco Sophomore 41-2
145 Reed Abbas Clarion-GD Junior 40-9 6-0 Cael Rahnavardi Don Bosco Junior 40-4
145 Mark Dawson Eagle Grove Senior 52-4 8-6 Lawson Losee Riceville Sophomore 42-3
152 Garrett Seaba Clarion-GD Sophomore 39-10 11-1 Blake Thomsen Underwood Senior 19-2
160 Elijah Wagner Lake Mills Junior 46-3 4-3 Spencer Roth GTRA Senior 45-3
170 Mathew Francis West Hancock Sophomore 48-9 8-4 Bryson Freeberg Tri Center, Neola Senior 36-2
182 Cole Kelly West Hancock Junior 35-4 4:54 Coy Baker Wilton Senior 38-1
195 Tate Hagen West Hancock Senior 40-0 7-0 Treyten Steffen Sumner-Fredricksburg Senior 38-2
220 Joel Mendoza Eagle Grove Senior 40-4 1:52 Tanner Hagen West Hancock Senior 50-9
220 Gideon Rollene Northwood-Kensett Senior 46-0 6-2 Tyler Thurston North Cedar Senior 38-6
220 Tanner Hagen West Hancock Senior 50-9 1:52 Joel Mendoza Eagle Grove Senior 40-4
285 Chet Buss North Butler-C Sophomore 43-0 0:58 Isaac Steffans Postville Senior 48-3
285 Chandler Redenius West Hancock Senior 50-4 3-2 Dane Johnson Pocahontas Area Junior 40-5
Consolation
106 Kale Petersen West Fork Freshman 21-6 15-5 Bryce Thompson Highland, Riverside Junior 18-4
106 Donavon Hanson West Bend-Mallard Junior 28-4 6-2 Quincy Happel Lisbon Sophomore 41-6
113 Tyler Stein Clarion-GD Senior 29-14 9-0 Ryan Steinlage I-35 Freshman 32-9
120 Bryce McDonough Central Springs Sophomore 46-5 8-3 Chris Ferguson Sioux Central Sophomore 18-1
126 Trey Nelson Nashua-Plainfield Sophomore 39-9 7-6 Wyatt Reisz Logan-Magnolia Freshman 45-4
138 McKade Munn Nashua-Plainfield Sophomore 38-17 12-7 Jordan Khommanyvong South Central Calhoun Junior 35-4
145 Reed Abbas Clarion-GD Junior 40-10 7-5 Owen Kime Sumner-Fredricksburg Junior 35-9
145 Mark Dawson Eagle Grove Senior 52-5 0:56 Gabe McGeough MFL-Mar-Mac Sophomore 28-3
152 Garrett Seaba Clarion-GD Sophomore 39-11 10-3 Bryer Subject West Hancock Junior 45-17
152 Casey Hanson Lake Mills Junior 43-7 5:19 Seth Salker West Sioux Senior 35-11
152 Bryer Subject West Hancock Junior 45-17 10-3 Garrett Seaba Clarion-GD Sophomore 39-11
170 Connor Fehr West Bend-Mallard Senior 30-10 12-10 OT Max Kohl Lisbon Sophomore 38-11
170 Mathew Francis West Hancock Sophomore 48-10 4-2 OT Ty Schmidt Northeast Goose Lake Senior 33-8
182 Cole Kelly West Hancock Junior 35-5 5:40 Evan Kalainoff Nashua-Plainfield Senior 47-9
182 Evan Kalainoff Nashua-Plainfield Senior 47-9 5:40 Cole Kelly West Hancock Junior 35-5
220 Tanner Hagen West Hancock Senior 50-10 2:22 Luke Recker East Buchanan Junior 40-8
220 Gideon Rollene Northwood-Kensett Senior 46-1 3-0 Logan Smith Akron-Westfield Senior 24-14

ADVERTISEMENT