Results From Class 2A Sectional 1

These are the results from Clear Lake – The top two in each weight class will advance to the District tournament in Algona on Saturday, February 15th

106

  • 1st Place – Jake Zabka of Algona
  • 2nd Place – Zach Feld of Garner-Hayfield-Ventura
  • 3rd Place – Skyler Wright of Osage
  • 4th Place – Robay Birri of Forest City
  • 5th Place – Marcus Skidmore of Clear Lake

1st Place Match

  • Jake Zabka (Algona) 28-9, Fr. over Zach Feld (Garner-Hayfield-Ventura) 17-24, So. (Fall 1:55)

113

  • 1st Place – Kellen Moore of Forest City
  • 2nd Place – Max Currier of Clear Lake
  • 3rd Place – Jack Showalter of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Garrett Tusler of Osage

1st Place Match

  • Kellen Moore (Forest City) 39-6, Fr. over Max Currier (Clear Lake) 32-9, Fr. (Dec 4-2)

120

  • 1st Place – Nick Fox of Osage
  • 2nd Place – Brock Moore of Forest City
  • 3rd Place – Jakyb Kapp of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Hunter Penton of Algona
  • 5th Place – AJ Tusha of Garner-Hayfield-Ventura
  • 6th Place – Roman Gabrielson of Clear Lake

1st Place Match

  • Nick Fox (Osage) 41-6, Fr. over Brock Moore (Forest City) 37-11, Jr. (Fall 3:09)

126

  • 1st Place – Joe Sullivan of Osage
  • 2nd Place – Sam Nelson of Clear Lake
  • 3rd Place – Ethan Sesker of Forest City
  • 4th Place – Tomas Cavazos of Hampton-Dumont
  • 5th Place – Drew Furst of Garner-Hayfield-Ventura

1st Place Match

  • Joe Sullivan (Osage) 44-4, Sr. over Sam Nelson (Clear Lake) 9-3, Jr. (MD 12-4)

132

  • 1st Place – Averee Abben of Osage
  • 2nd Place – Conner Morey of Clear Lake
  • 3rd Place – Jaycob Martzahn of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Austin Kirschbaum of Forest City
  • 5th Place – Trenton Robinson of Garner-Hayfield-Ventura

1st Place Match

  • Averee Abben (Osage) 14-1, Jr. over Conner Morey (Clear Lake) 29-10, Sr. (MD 13-2)

138

  • 1st Place – Carl Barkema of Hampton-Dumont
  • 2nd Place – Ryan Adams of Osage
  • 3rd Place – Kaleb Umbaugh of Forest City
  • 4th Place – Isaish Smith of Clear Lake
  • 5th Place – Jacob Hasler of Garner-Hayfield-Ventura
  • 6th Place – Brandon Probasco of Algona

1st Place Match

  • Carl Barkema (Hampton-Dumont) 38-9, So. over Ryan Adams (Osage) 37-13, Sr. (Dec 8-1)

145

  • 1st Place – David Cornejo of Hampton-Dumont
  • 2nd Place – Luke Brown of Garner-Hayfield-Ventura
  • 3rd Place – Brandon Harris of Algona
  • 4th Place – Joey Potter of Osage
  • 5th Place – Hayden Hoffmeyer of Forest City
  • 6th Place – Caden Jones of Clear Lake

1st Place Match

  • David Cornejo (Hampton-Dumont) 27-5, Jr. over Luke Brown (Garner-Hayfield-Ventura) 44-10, Sr. (MD 9-1)

152

  • 1st Place – Kristian Gunderson of Forest City
  • 2nd Place – Luke McKenna of Algona
  • 3rd Place – Noah O`Malley of Osage
  • 4th Place – Tate Schmitt of Hampton-Dumont
  • 5th Place – Hunter Rieck of Clear Lake

1st Place Match

  • Kristian Gunderson (Forest City) 38-13, Sr. over Luke McKenna (Algona) 23-14, Sr. (TF-1.5 3:52 (15-0))

160

  • 1st Place – Zach Williams of Osage
  • 2nd Place – Jared Shaw of Garner-Hayfield-Ventura
  • 3rd Place – Thomas Gansen of Clear Lake
  • 4th Place – Hunter Berry of Algona
  • 5th Place – Cadin Fleener of Forest City
  • 6th Place – Braden Hansen of Hampton-Dumont

1st Place Match

  • Zach Williams (Osage) 32-6, Sr. over Jared Shaw (Garner-Hayfield-Ventura) 38-7, Sr. (Dec 4-2)

170

  • 1st Place – Spencer Mooberry of Osage
  • 2nd Place – Adam Heflin of Garner-Hayfield-Ventura
  • 3rd Place – Collin Murphy of Algona
  • 4th Place – Conner O`Tool of Clear Lake
  • 5th Place – Blake Skjeie of Forest City

1st Place Match

  • Spencer Mooberry (Osage) 31-1, Jr. over Adam Heflin (Garner-Hayfield-Ventura) 38-19, Sr. (Fall 1:37)

182

  • 1st Place – Reese Moore of Forest City
  • 2nd Place – Keaton Muller of Osage
  • 3rd Place – Bryan Flores of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Nick Billings of Garner-Hayfield-Ventura
  • 5th Place – Spencer Long of Algona
  • 6th Place – Austin Larson of Clear Lake

1st Place Match

  • Reese Moore (Forest City) 41-3, So. over Keaton Muller (Osage) 32-17, Jr. (Fall 3:09)

195

  • 1st Place – Cole Lewis of Algona
  • 2nd Place – Dylan Kruckenberg of Clear Lake
  • 3rd Place – Logan Walker of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Drake Freeman of Forest City
  • 5th Place – Cole Jeffries of Osage

1st Place Match

  • Cole Lewis (Algona) 31-8, Sr. over Dylan Kruckenberg (Clear Lake) 31-10, Sr. (SV-1 11-9)

220

  • 1st Place – Andrew Hamilton of Algona
  • 2nd Place – Barrett Muller of Osage
  • 3rd Place – Isaac Heilskov of Hampton-Dumont
  • 4th Place – Carson Buffington of Forest City

1st Place Match

  • Andrew Hamilton (Algona) 35-1, Sr. over Barrett Muller (Osage) 20-6, Fr. (Fall 1:38)

285

  • 1st Place – Austin Kelso of Forest City
  • 2nd Place – Gavin Meints of Algona
  • 3rd Place – Conner Smith of Osage
  • 4th Place – Alex Koch of Hampton-Dumont
  • 5th Place – Alex Flickinger of Clear Lake

1st Place Match

  • Austin Kelso (Forest City) 39-9, Sr. over Gavin Meints (Algona) 30-7, Sr. (Fall 5:39)
Team Results – Top two teams advance to regional dual on Tuesday, February 11th1 Osage 235.5

2 Forest City 203.5

3 Algona 162.0

3 Hampton-Dumont 162.0

5 Clear Lake 133.0

6 Garner-Hayfield-Ventura 107.0

ADVERTISEMENT