2A/3A Iowa State Track and Field Championships Friday Results

Due to the weather, the track meet began at 10 am, and we will run as far ahead as possible to dodge further weather issues later today. Tomorrow’s start time has been moved up to 8 AM as well. Reports will be on KIOW at 15 past each hour, and 45 past on B103. Good luck to our area athletes!

 

D MED F 2A Forest City 4:30.99 23rd
Ellie Caylor, Regan Helgeson, Hannah Good, Anna Lehmann
110 HH P 2A Wesley Smith Osage 0:16.43 Did Not Qualify
Cael Boehmer Lake Mills 0:16.07 Did Not Qualify
110 HH P 3A Riley Flint Hampton-Dumont 0:15.76 Did Not Qualify
Drew Enke Clear Lake 0:15.80 Did Not Qualify

 

100 H P 2A Paige Kisley Osage 0:15.06 Qualified
Madeline Hinz GHV 0:15.93 Did Not Qualify
Kelsey Koch Forest City 0:15.67 Qualified
100 H P 3A Abigail Holmes Algona 0:15.88 Did Not Qualified
4X200 F 2A Lake Mills 1:31.88 9th
Bennett Eaton, Garrett Hanna, Carson Eaton, Logan Prescott
4X200 F 3A Clear Lake 1:32.84 10th
Jagger Schmitt, Nick Danielson, Austin Warnke, Kody Kearns
4X200 F 2A Osage DNF
4X200 F 3A Algona 1:50.61 21st
Radaisyia Thomas, Alexa Chase, Abby Groen, Sydney Hoover
400 H F 2A Jordan Spooner Forest City 0:57.07 10th
400 H F 3A Drew Enke Clear Lake 1:00.70 24th
400 H F 2A Kendall Leinenmann Clarion-Goldfield-Dows 1:09.83 17th
D MED F 2A GHV 3:35.59 2nd
Devion Moore, Jace Pringnitz, Caleb Renner, Reece Smith
Lake Mills 3:39.93 6th
Logan Prescott, Garrett Hanna, Mason Fritz, Tommy Kaktis
4X100 P 2A Osage 0:51.49 Qualified
Katelyn Halbach, Meredith Street, Rylie Olson, Paige Kisley
4X100 P 3A Algona 0:52.30 Did Not Qualify
Radaisyia Thomas, Alexa Chase, Abby Groen, Sydney Hoover
4X100 P 2A Clear Lake 0:45.00 Did Not Qualify
Tyres Green-Harrington, Kody Kearns, Jaden O’Brien-Green, Nick Danielson
4X400 P 2A Clarion-Goldfield-Dows 4:14.44 Did Not Qualify
Kendall Leinenmann, Courtney Harle, Vanessa Kolb, Raven Kinnetz
Forest City 4:14.90 Did Not Qualify
Anna Lehmann, Keevan Jones, Hannah Good, Kelsey Koch
4X400 P 2A Lake Mills 3:30.79 Did Not Qualify Bennett Eaton, Carson Eaton, Mason Fritz, Tommy Kaktis
Forest City 3:29.01 Did Not Qualify Brady Cantu, Jordan Spooner, Seth Brock, Ben Marmaras
4X400 P 3A Hampton-Dumont/CAL 3:36.44 Did Not Qualify
Mugabe Worjloh, Riley Flint, Cade Klein, Jordan Severs
Clear Lake 3:38.66 Did Not Qualify
Tanner Reimann, Drew Enke, Jagger Schmitt, Justin Wright
SHOT 3A Kameryn Etherington Algona 34′ 1.75″ 19th
LJ 3A Jorge Rivera Clear Lake 19′ 8.25″ 15th
HJ 2A Elijah Weaver Forest City 5′ 11″ 15th
HJ 2A Shae Dillavou Forest City 4′ 8″ 18th
Libby Schwamman Osage 4′ 8″ 18th

ADVERTISEMENT