1A/4A Iowa State Track and Field Championship Results

SHOT 3A Kameryn Etherington Algona 34′ 1.75″ 19th
LJ 3A Jorge Rivera Clear Lake 19′ 8.25″ 15th
HJ 2A Elijah Weaver Forest City 5′ 11″ 15th
HJ 2A Shae Dillavou Forest City 4′ 8″ 18th
Libby Schwamman Osage 4′ 8″ 18th
SHOT 4A Grace Tobin Mason City
DISCUS 1A Kira Baldus Saint Ansgar 107′ 8″ 15th
Laura Hopperstad Northwood-Kensett 105′ 17th
Brenna Paulson North Iowa 127′ 3″ 2nd
Abigayle Angell Central Springs 119′ 8″ 8th
HJ 1A Elliott Hageback North Union
DISCUS 1A Sage Hulshizer Saint Ansgar 137′ 10″ 10th
Chase Eiklenborg North Butler 132′ 9″ 12th
Kyle Nichols Northwood-Kensett 127′ 1″ 17th
Teddy Behrends Central Springs 129′ 16th
Aizik Hodak Central Springs 133′ 2″ 11th
LJ 4A Hannah Thomas Mason City 15′ 11.25″ 17th
HJ 1A Jordan Swenson West Fork 4′ 8″ 19th
Sam Nielsen North Union 5′ 8th
Hope Steingberger North Union 5′ 7th
D MED F 1A North Union 4:40.61 24th
Hope Steinberger, Vanessa Von Bank, Lily Henderson, Cassie Beadle
Saint Ansgar 4:35.83 22th
Kirsten Boerjan, Jadyn Anderson, Ella Brown, Addy Carlson
Northwood-Kensett 4:30.85 16th
Jaela Parks, Kayle Senne, Carly Hengesteg, Josie Einertson
110 HH P 1A Logan Benjegerdes Northwood-Kensett 0:15.09 Qualified
Collin Kramer Saint Ansgar 0:15.75 Did Not Qualify
Josef Smith West Hancock 0:15.36 Qualified
100 H P 1A Makia Fessler West Fork 0:17.53 Did Not Qualify
Emily Ryerson West Hancock 0:16.20 Qualified
4X200 F 1A Northwood-Kensett 1:34.68 19th
Kyle Nichols, TJ Whitelow, Logan Mix, Sam Kliment
4X200 F 1A Central Springs 1:49.03 5th
Braxton Pinske, Macy Wyborny, Alivea Harms, Kessa Fingalsen
4X200 F 4A Mason City 1:46.60 14th
Odeleine Daugherty, Mienke van Aalst, Hannah Thomas, Jada Williams
400 H F 1A Josef Smith West Hancock 0:57.95 16th
Caden Schrage Northwood-Kensett 0:57.42 12th
400 H F 4A Christian Rodriguez Mason City 0:57.74 22nd
400 H F 1A Madison Klingenborg North Butler 1:10.90 14th
Makia Fessler West Fork 1:12.60 24th
Kennedy Kelly West Hancock 1:09.80 9th
400 H F 4A Hannah Thomas Mason City 1:08.36 8th
D MED F 1A Central Springs 3:38.23 5th
Dylan Marker, Garrett Heagel, Tony Holding, Max Howes
Bishop Garrigan 3:45.88 16th
John Capesius, Brad Capesius, Sam Vaske, John Meis
D MED F 4A Mason City 3:40.39 18th
Chris Keller, Joey Quintero, Connor LaFrenz, Michael Rowe
4X100 P 1A Central Springs 0:51.69 Qualified
Braxton Pinske, Macy Wyborny, Alivea Harms, Kessa Fingalsen
4X100 P 1A Northwood-Kensett 0:44.85 Did Not Qualify
Logan Benjegerdes, Kyle Nichols, Logan Mix, Sam Kliment
West Hancock 0:45.14  Did Not Qualify
Gavin Becker, Josef Smith, Tate Hagen, Lucas Weiland
4X400 P 1A Northwood-Kensett 4:20.51  Did Not Qualify
Josie Einertson, Lindsey Davidson, Ruthin Conlin, Carly Hengesteg
Saint Ansgar 4:13.29  Did Not Qualify
Meaghann Davis, Taylor Hanna, Madison Minnis, Addy Carlson
Bishop Garrigan 4:13.18  Did Not Qualify
Laurel Degen, Katie Noonan, Maddie Meister, Gracie Elsbecker
4X400 P 4A Mason City 4:14.24  Did Not Qualify
Odeleine Daughtery, Jada Williams, Brycelyn Hanson, Hannah Thomas
4X400 P 1A Saint Ansgar 3:29.58 Qualified
Braden Powers, Mark Bless, Seth Hershey, Skylar Blunt
Northwood-Kensett Disqualified
Central Springs 3:30.14  Did Not Qualify
Ethan Beals, Max Howes, Ellis Regan, Tony Holding
Bishop Garrigan 3:33.63 D Did Not Qualify
Brad Capesius, Tristan Ferguson, John Capesius, John Meis

ADVERTISEMENT