Saturday State Track Results

Link to Complete State Track Results: http://www.iahsaa.org/Track/2017/index.htm

1A Girls Sprint Medley Relay

Northwood-Kensett 1:59.57 Tyra Sledge, Terran Haberman, Taylor Jorgenson, Raquel Robinson 24th

West Hancock 1:56.05 Brigid Smith, Faith Hammer, Emily Reyerson, Kaylee Hudspeth 16th

2A Girls Sprint Medley Relay

Osage DQ Taylor Spitz, Katelyn Halbach, Rylie Olson, Brenna Jacobs

3A Girls Sprint Medley Relay

Algona 1:57.51 Sam Hood, Abby Groen, 24th

1A Boys Sprint Medley Relay

Bishop Garrigan 1:39.56 Max Patkins, Sam Vaske, Gibson Behr, Joel Vaske 18th

2A Boys Sprint Medley Relay

Central Springs 1:37.31 Sebastian Beck, Garrett Heagel, Zack Santee, Kalen Eastman 8th

3A Boys Sprint Medley Relay

Algona 1:40.56 Dennis Clark, Skyler Groen, Samonte Bawden, Wyatt Wegener 21st

1A Boys 800 Meters

Josh Stevens West Fork 2:12.21 24th

Jacob Hansen West Fork 2:03.41 13th

2A Boys 800 Meters

Ray Cataldo Garner-Hayfield-Ventura 2:01.45 14th

Daniel Hennigar Central Springs 2:00.51 10th

Ben Huftalin Osage 2:00.23

1A Boys Shuttle Hurdle Relay

Lake Mills 0:59.48 Alex Albert, Slade Sifuentes, Grant Fjelstad, Charlie Dugger 1st

West Hancock 1:01.47 MaCoy Yeakel, Gavin Becker, Hunter Hagen, Josef Smith 7th

Saint Ansgar 0:59.66 Brody Bruce, Collin Kramer, Jacob Hemann, Cole Willert 2nd

1A Girls 100 Meters

Caitlyn Juhl Saint Ansgar 0:12.82 4th

2A Girls 100 Meters

Brenna Jacobs Osage 0:12.90 4th

2A Boys 100 Meters

Hunter Sutter Hampton-Dumont 0:11.26 5th

1A Girls 100 Meter Hurdles

Lexi Groe Lake Mills 0:15.90 3rd

Caitlyn Juhl Saint Ansgar 0:16.44 6th

1A Boys 110 Meter Hurdles

Grant Fjelstad Lake Mills 0:15.38 4th

Austin Larson West Fork 0:15.67 7th

Logan Benjegerges Northwood-Kensett 0:15.52 5th

1A Girls 200 Meters

Kaylee Hudspeth West Hancock 0:27.38 8th

3A Boys 200 Meters

Samonte Bawden Algona 0:22.87 4th

1A Boys 1600 Meters

Riley Bauer North Union 4:18.43 1st New 1A Record

Jacob Hansen West Fork 4:32.69 6th

John Meis Bishop Garrigan 4:46.73 19th

Ryan Kenyon Bishop Garrigan 4:55.85 24th

2A Boys 1600 Meters

Reece Smith Garner-Hayfield-Ventura 4:34.05 13th

Logan Dalbeck Garner-Hayfield-Ventura 4:38.77 20th

3A Boys 1600 Meters

Trey Engen Algona 4:26.55 2nd

1A Girls 1500 Meters

McKenna Weaver West Fork 4:58.94 5th

2A Girls 1500 Meters

Megan Mooberry Osage 5:00.14 11th

4A Girls 1500 Meters

Emma Davison Mason City 4:57.20 15th

1A Girls 4×100 Meter Relay

Lake Mills 0:51.81 Megan Groe, Lyv Arispe, Dana Baumann, Lexi Groe 7th

1A Girls 4×400 Meter Relay

Northwood-Kensett 4:14.81 7th

1A Boys 4×400 Meter Relay

Saint Ansgar 3:30.54 Ethan Kirchgatter, Ben Boerjan, Justin Okland, Cole Willert 5th

Lake Mills 3:32.56 Parker Eaton, Charlie Dugger, Slade Sifuentes, Luke Groe 8th

2A Boys 4×400 Meter Relay

Forest City 3:28.29 Richard Gildemeister, Brandon Finch, Noah Segerstrom, Grady Hovenga 6th

Be the first to comment

Leave a Reply