1A/4A Thursday State Track Results

Link to Complete State Track Results: http://www.iahsaa.org/Track/2017/index.htm

1A Shuttle Hurdle Relay

Lake Mills 1:12.51 Dana Baumann, Mallory Wilhelm, Jessa Gasteiger, Lexi Groe Did Not Qualify

Bishop Garrigan 1:11.85 Livia Miller, Isabelle Davis, Aubrey McEnroe, Olivia Hall DNQ

Saint Ansgar 1:11.16 Clarie Groth, Avery Hendrickson, Maddy Eibes, Caitlyn Juhl DNQ

Northwood-Kensett 1:12.73 Raquel Robinson, Taylor Jorgensen, Sarah Pederson, Jacie Davis DNQ

4A Shuttle Hurdle Relay

Mason City 1:12.66 Erika Mariner, Skyler Johnson, Hailee Sgontz, Hannah Thomas DNQ

1A Girls 3000 Meters

McKenna Weaver West Fork  11:05.22 7th

Addy Carlson Saint Ansgar 11:44.21 19th

Sheridan LaCoste Rockford 11:36.25 18th

Lindsey Davidson Northwood-Kensett 12:04.17 23rd

1A Boys 3200 Meters

Riley Bauer North Union 9:29.85 2nd

Jacob Hansen West Fork 9:50.85 4th

John Patterson Saint Ansgar 10:36.98 23rd

Carson Rygh Lake Mills 10:23.10

1A Girls 200 Meter Dash

Alisa Altman Bishop Garrigan 0:27.48 DNQ

Kaylee Hudspeth West Hancock 0:26.89 Qualified for Saturday’s Final

Kyarsten Mullen North Union 0:27.40 DNQ

1A Boys 200 Meter Dash

Kainan Braun CAL 0:23.75 DNQ

Ethan Kirchgatter Saint Ansgar 0:23.98 DNQ

1A Girls 4×800 Relay

Bishop Garrigan 10:39.52 Courtney Noonan, Emory Miller, Maddie Meister, Jenna Boelter 22nd

Northwood-Kensett 10:25.94 Josie Einertson, Calli Christiansen, Mackenzie Duvall, Ivy Rollene 12th

1A Boys 4×800 Relay

West Hancock 8:25.82 Glen Smith Bennett Bruns, Dylan Eckels, Nick Lemmon

Bishop Garrigan 8:46.93 John Meis, Ryan Kenyon, Tristan Ferguson, Brad Capesius

1A Girls 100 Meters

Caitlyn Juhl Saint Ansgar 0:12.82 Q

Kyarsten Mullen North Union 0:12.95 DNQ

Lyv Arispe Lake Mills 0:13.06 DNQ

Alisa Altman Bishop Garrigan 0:13.25 DNQ

1A Boys 100 Meters

Gibson Behr Bishop Garrigan 0:11.48 DNQ

Parker Eaton Lake Mills 0:11.33 DNQ

Derek Thompson North Union 0:11.55 DNQ

1A Girls 400 Meters

Josie Einertson Northwood-Kensett 1:01.62 10th

Morgan Arjes North Butler 1:03.71 18th

1A Boys 400 Meters

Kainan Braun CAL 0:52.26 13th

Israel Rivera CAL 0:53.64 20th

Caleb Kliment Northwood-Kensett 0:54.20 22nd

1A Boys Shuttle Hurdle Relay

Lake Mills 0:59.22 Alex Albert, Slade Sifuentes, Grant Fjelstad, Charlie Dugger Q

Saint Ansgar 1:00.44 Brody Bruce, Collin Kramer, Jacob Hemann, Cole Willert Q

West Hancock 1:01.47 MaCoy Yeakel, Gavin Becker, Hunter Hagen, Josef Smith Q

Northwood-Kensett 1:02.00 Danton Lloyd, Kole Parks, Logan Benjegerdes, Cade Tindall DNQ

West Fork 1:04.55 Rylan Fleshner, Spencer Nash, Tanner Braun, Austin Larson DNQ

 

 

Field Events

1A Girls Shot Put

Nicole Heeran North Butler 40′ 4.5″ 2nd place

Caitlin Thilges Bishop Garrigan 39′ 6.5″ 4th place

Skylar Schmitt Rockford 35′ 5.75″ 15th

Mariah Hulshizer Saint Ansgar 35′ 4.5″ 16th

Grace Heimer Saint Ansgar 34′ 8.5″ 21st

4A Girls Discus

Katrina Cornick Mason City 117′ 4″ 8th

1A Boys Long Jump

MaCoy Yeakel West Hancock 20′ 3″ 3rd

Josef Smith West Hancock 18′ 8.75″ 15th

 

 

 

 

Leave a Reply

*