2016-17 TIC Boys Basketball All-Conference Selections

 

TIC West Division

Standings

  1. Garner-Hayfield-Ventura 16-0
  2. Forest City 12-4
  3. West Hancock 11-5
  4. Bishop Garrigan 9-7

Lake Mills 9-7

  1. North Union 8-8
  2. Belmond-Klemme 3-13

Eagle Grove 3-13

  1. North Iowa 1-15

 1st Team All-Conference

James Betz                                  GHV          So.

Nick Joynt                                   GHV          Jr.

Sam Snyder                                 FC             Jr.

Dylan Eckels                                WH            Sr.

Seth Weiland                              WH            Sr.

Charlie Dugger                          LM             Sr.

T.J. Schnurr                                  BG             So.

 

2nd Team All-Conference

Johnny O’Connor                      GHV          Sr.

Ryan Meyers                               GHV          Jr.

Chris Jermeland                         FC             Jr.

Ryan Theel                                   FC             Jr.

Cade Winkel                               BG             Fr.

Luke Groe                                   LM             Sr.

Trent Pedersen                           NU             Sr.

Ryan Smith                                  EG             Jr.

 

Honorable Mention All-Conference

Holden Hutcheson                     GHV          Sr.

Avery Busta                                FC             So.

Ben Eisenman                             WH            Sr.

Ryan Kenyon                              BG             Sr.

Trevor Hanna                              LM             Jr.

Nathan Eaton                             NU             Sr.

Spencer Espejo                          EG             Jr.

Leo Nelms                                   BK              Sr.

Austin Haisman                           NI               Sr.

TIC West Player of the Year:

James Betz, GHV

TIC West Coach of the Year

Joe Albertson, GHV

 

TIC East Division

 Standings

  1. Osage 16-0
  2. West Fork 13-3
  3. Newman Catholic 11-5

Saint Ansgar 11-5

  1. Rockford 9-7
  2. North Butler 6-10
  3. Nashua-Plainfield 4-12
  4. Central Springs 1-15

Northwood-Kensett 1-15

 

1st Team All-Conference

Drew Olson                                 OS             Jr.

Zach Martinek                            WF             So.

Travis Fekkers                              WF             Sr.

Ben Boerjan                                SA             Sr.

Cole Willert                                  SA             Sr.

Zach Bushbaum                         Rock         Jr.

Dylan Clipperton                        NB             Jr.

 

2nd Team All-Conference

Nathan Bushbaum                     OS             Jr.

Ben Grimm                                  OS             Sr.

Lucas Schwamman                  OS             Jr.

Chris Andrews                            NC            Sr.

Brady Gatton                              NC            So.

Josh Fitzgerald                            NC            So.

Tom Fick                                       NK             Sr.

 

Honorable Mention All-Conference

Garrett Maakestad                   OS             Sr.

Cole Hall                                      WF             Sr.

Ben Fitzgerald                             NC            Sr.

Ryan Peterson                            SA             Sr.

Alex Schriever                            Rock         Jr.

Rhett Lammers                           NB             So.

Dayton Hanson                          NP             Jr.

Dan Hennigar                             CS             Sr.

Kole Parks                                    NK             Jr.

 

TIC East Player of the Year:

Drew Olson, OS

 

TIC East Coach of the Year

Mike Brahn, OS

 

Leave a Reply

*