Class 1A Quarterfinal and 2nd round consolation results

Quarterfinal Round

Weight Name School Class Record Name School Class Record
106 Caiden Jones Lake Mills Sophomore 46-2 7-1 Adam Allard West Sioux Freshman 44-1
120 Will Portis Rockford Senior 45-3 9-2 Blake Thomsen Underwood Freshman 43-10
138 Jacob Hansen West Fork Senior 29-2 12-2 Guy Sudmann Underwood Senior 39-15
152 Brandon Trees North Butler Junior 38-5 2:42 Skylar Solko Alta-Aurelia Senior 41-1
160 Dalton Nelson North Butler Senior 25-0 9-0 Ryan Schott Iowa City Regina Junior 22-2
170 Jarel Arbegast West Fork Senior 17-2 1:21 Gunnar Grunsted Panorama Junior 42-10
182 Zach Ryg Central Springs Sophomore 38-4 6-0 Logan Schumacher Martensdale-St. Mary Junior 49-1
195 Hunter Hagen West Hancock Junior 39-4 4:29 Elijah Finn St. Albert Senior 33-8
195 Slade Sifuentes Lake Mills Senior 46-0 6-3 Kaleb Reeves Sigourney-Keota Junior 44-5
285 Cameron Beminio Belmond-Klemme Junior 33-3 Inj Def. Brian Sadler Jesup Junior 37-1
285 Mitchell Smith Saint Ansgar Senior 39-6 1:12 Jared Brinkman Iowa City Regina Senior 35-1
 2nd  Round  Consolations
106 Bryce Trees North Butler Sophomore 37-7 5:02 Bryce Kafton Mapleton Valley-AO Sophomore 40-3
106 Caiden Jones Lake Mills Sophomore 46-3 6-4 Jake Nieman OA-BCIG Freshman 36-6
113 Tyler Helgeson Lake Mills Freshman 43-10 5-3 Bryce Hall Southeast Warren Freshman 33-4
120 Will Portis Rockford Senior 45-4 4-3 Remington Meeker Logan-Magnolia Senior 47-8
138 Cael Boehmer Lake Mills Sophomore 34-11 3:07 Chase McLaughlin Lisbon Senior 50-7
152 Michael Olson Lake Mills Senior 49-6 9-4 Drew Anderson Westwood Senior 45-3
152 Brandon Trees North Butler Junior 38-6 3-2 Sawyer Phillips Pleasantville Senior 21-3
170 Dakota Vance Rockford Senior 35-7 0:24 Nick Milder Regina Sophomore 36-5
182 Gabe Irons Lake Mills Junior 47-6 9-7 Sam Gregory Treynor Senior 37-1
182 Zach Ryg Central Springs Sophomore 38-5 1:15 Juan Falcon West Bend-Mallard Senior 26-13
220 Colton Francis West Hancock Junior 34-7 6-3 Eric Heims Maple Valley Senior 40-12
285 Cameron Beminio Belmond-Klemme Junior 33-4 Inj Def Will Anthony Pleasantville Senior 45-4
285 Mitchell Smith Saint Ansgar Senior 39-7 1:51 Jake Hutton I-35 Junior 24-14

Leave a Reply

*