Class 1A Opening Round Wrestling Results

Winners are in Bold

106 Caiden Jones Lake Mills Sophomore 46-2 4-3 Daniel Meeker Wapello Freshman 37-6
106 Bryce Trees North Butler Sophomore 37-6 2:46 Cobe Siebrecht Lisbon Sophomore 45-6
113 Logan Heaberlin Belmond-Klemme Sophomore 26-6 12-4 Jacob Ragsdale Dike-New Hartford Senior 24-3
113 Tyler Helgeson Lake Mills Freshman 43-9 3:07 Easton Larson Don Bosco Freshman 30-8
120 Jacob McBride Newman Catholic Sophomore 36-7 11-1 Brady Kyner Southeast Warren Senior 49-0
120 Will Portis Rockford Senior 45-3 9-2 Casey Baker I-35 Sophomore 24-9
132 Dalton Subject West Hancock Sophomore 20-19 14-2 Mason Wickman Alburnett Sophomore 35-12
138 Jacob Hansen West Fork Senior 29-2 8-4 Caleb Gunderson Sioux Central Senior 18-4
138 Cael Boehmer Lake Mills Sophomore 34-10 9-0 Kory Van Oort West Sioux Sophomore 39-5
145 Ben Jacobs Newman Catholic Sophomore 22-14 13-5 Joel Becerra AHST Senior 43-9
145 Georden Perry Central Springs Senior 37-9 5-2 Logan Scheuermann AC/GC Senior 41-5
152 Brandon Trees North Butler Junior 38-5 3-2 Kaden Kilburg Lisbon Junior 42-13
152 Michael Olson Lake Mills Senior 49-5 2:42 Brennan Swafford Mediapolis Junior 45-1
160 Dalton Nelson North Butler Senior 25-0 13-0 Bryce Schares Don Bosco Sophomore 34-11
170 Dakota Vance Rockford Senior 35-6 0:53 Cal Daughton Mount Ayr Senior 39-6
170 Jarel Arbegast West Fork Senior 17-2 9-0 TJ Dierking Southeast Warren Junior 38-6
182 Zach Ryg Central Springs Sophomore 38-4 2:49 Jeremiah Adams Westwood Junior 39-10
182 Gabe Irons Lake Mills Junior 47-5 8-3 Daniel Bishop Hinton Senior 34-0
195 Hunter Hagen West Hancock Junior 39-4 2:50 Mason Lyons Bellevue Senior 40-3
195 Slade Sifuentes Lake Mills Senior 46-0 3:58 Manning Kuboushek South Winneshiek Junior 36-4
220 Colton Francis West Hancock Junior 34-6 1:21 Skyler Bonestroo Western Christian Senior 37-3
285 Cameron Beminio Belmond-Klemme Junior 33-3 0:51 Dan Jensen Panorama Junior 27-18
285 Mitchell Smith Saint Ansgar Senior 39-6 2:38 Coy Maher Riverside Senior 49-5
 1st  Round  Consolation
106 Bryce Trees North Butler Sophomore 37-7 3:21 Jose Flores Sibley-Ocheydan Junior 43-12
113 Logan Heaberlin Belmond-Klemme Sophomore 26-7 8-0 Logan James Underwood Freshman 34-5
113 Tyler Helgeson Lake Mills Freshman 43-10 3-1 Quest Brown West Central Valley Junior 33-13
120 Jacob McBride Newman Catholic Sophomore 36-8 8-6 Tatem Bluml Riverside Senior 47-7
132 Dalton Subject West Hancock Sophomore 20-20 12-0 Michael Baker Underwood Sophomore 27-15
138 Cael Boehmer Lake Mills Sophomore 34-11 11-4 Gabe Surles Clarinda Academy Senior 27-9
145 Ben Jacobs Newman Catholic Sophomore 22-15 1:07 Reno Chiri New London Senior 34-7
145 Georden Perry Central Springs Senior 37-10 3:05 Kaleb Boleyn Columbus Catholic Senior 39-9
152 Michael Olson Lake Mills Senior 49-6 2:16 Sebastian Berg Akron-Westfield Senior 33-12
170 Dakota Vance Rockford Senior 35-7 2:25 Cole Bruns Exira-EHK Senior 33-18
182 Gabe Irons Lake Mills Junior 47-6 6-2 Dante Arzani I-35 Senior 35-13
220 Colton Francis West Hancock Junior 34-7 4:52 Bryce Newton Southwest Valley Senior 32-12

Leave a Reply

*