2014 IGCA All-State Girls Basketball Teams

Class 1A 

1st Team
Renee Maneman Newell Fonda 12
Caitlyn Riese Colo Nesco 12
Taylor Hickey Burlington Notre Dame 12
Claudia Larsen Newell Fonda 12
Paige Danner Ar-We-Va 12
London Vais Adair Casey 12
Jasmine Demers Storm Lake St. Mary’s 12
Riley Kilbride Burlington Notre Dame 12

2nd Team
Kate Patton Murray 12
Carmen Subbert Stanton 12
Shelby Hembera Cedar Valley Christian 12
Shayla Dean Colo Nesco 11
Cassie Cullen Lynnville Sully 12
Macy Williams Fremont Mills 11
Victoria Leyh Janesville 12
Madison Wood Rockford 12

3rd Team
Carleigh Paup Paton Churdan 10
Alecia Kimball Dunkerton 10
Noreen Murrow Harris-Lake Park 12
Steffi Cunard CB Heartland Christian 11
Brittany Roby Twin Cedars 12
Kameo Pope Belle Plaine 12
Rylee Voss English Valleys 11
Olivia Yutzy Iowa Mennonite (Kalona) 12

COY-Kollin Alfred, Burlington Notre Dame

 

Class 2A

1st Team
Nicole Miller North Linn 11
Olivia Godfrey Panorama 12
Alissa Pollema Western Christian 12
Jenna Lehman Regina, Iowa City 12
Alissa Brown Jesup 12
Casey Miles Hudson 12
Abbey Meyer Cascade 12
Jamie Gesink Western Christian 11

2nd Team
Ashley Williams Lawton-Bronson 12
Haley Birks South Central Calhoun 11
Ellen Gallagher Woodbury Central 12
Elle Ruffridge Pocahontas Area 9
Lauren Hedlund Hinton 12
Morgan Muhlbauer IKM-Manning 11
Kari Fitzpatrick Edgewood-Colesburg 11
Alli Huss St Edmond, Fort Dodge 12

3rd Team
Kylie Ferguson St Albert, Council Bluffs 12
Elsa Anderson Des Moines Christian 11
Alex Yoerger Hinton 12
Tasha Alexander Eddyville Blakesburg 12
Amanda Cartney Hudson 11
Anna Yung St Edmond, Fort Dodge 11
Chelsey Lampe Highland, Riverside 11
Rachel Struve South Obrien 12

Coach of The Year- Mike Sconsa, Cascade

Class 3A

1st Team
Alexis Conaway MOC-Floyd Valley 12
Paige Greiner Williamsburg 12
Andrea Larson Mediapolis 11
Miranda Murphy North Polk, Alleman 12
Arika Wooldridge Center Point-Urbana 10
Heidi Hillyard Mediapolis 11
Kate Walker Red Oak 11
Kassidy De Jong Unity Christian, Orange City 11

2nd Team
Tessa Anderson Crestwood, Cresco 12
Ashley Burrows Bondurant-Farrar 12
Logan Anderson Clear Lake 12
Emma Dau Spirit Lake 11
Katie Landhuis MOC-Floyd Valley 12
Kati Cassabaum Nevada 10
Serena Parker Shenandoah 11
Shelby Graves Davis County, Bloomfield 12

3rd Team
Addie Oberman Northeast, Goose Lake 12
Nicole Burgin Oelwein 12
Natalie Vance Roland-Story, Story City 12
Kierstyn Bauer Kuemper Catholic, Carroll 11
Miles Ludwigs Sergeant Bluff-Luton 12
Anna Kiel Unity Christian, Orange City 10
Megan Murphy North Polk, Alleman 12
Kennedy Salow Center Point-Urbana 12

Coach of the Year Gary Richardson MOC-Floyd Valley

Class 4A
1st Team
Jenna Bork Bishop Heelan, Sioux City 12
Morgan Neuendorf Waverly-Shell Rock 12
Claire Marburger Perry 11
Dani Heritage Dallas Center-Grimes 12
Jess Schaben Harlan 11
Gabie Doud Ballard 10
Deja Jackson Grinnell 11
Taylor Frederick Harlan 10

2nd Team
Mariah Criswell Winterset 11
Megan Maahs Epworth, Western Dubuque 10
Rose Simon-Ressler Epworth, Western Dubuque 11
Jackie Foster Charles City 12
Kirstin Martindale Spencer 12
Rachael Edmundson North Scott, Eldridge 11
Hayley Deutmeyer Xavier, Cedar Rapids 12
Jaciana Stowers Davenport North 9

3rd Team
Michalyn Mohr Marion 11
Amanda Brainerd Central Clinton, DeWitt 10
Emily Knittel Ballard 11
Payton Keeney Carlisle 11
Lakyn Boltz Keokuk 11
Grace Redlinger Washington 12
Megan Todd Bishop Heelan, Sioux City 11
Maggie Lowe Perry 11

State Coach of the Year: Bryan White – Carlisle

Class 5A
1st Team
Haley Lorenzen Iowa City High 12
Blaire Thomas Waterloo West 12
Dani Franklin CR Washington 12
Grace Vander Weide West Des Moines Valley 12
Haley Fabor Dowling Catholic 11
Becca Hittner Dowling Catholic 10
Emily Clemens Muscatine 12
Haley Puk Waterloo West 12

2nd Team
Roichelle Marble DM East 12
Jaali Winters Ankeny 11
Madi Agey Valley, West Des Moines 12
Meredith Burkhall Des Moines Roosevelt 11
Amanda Ollinger Cedar Rapids Jefferson 10
Kiera Washpun Iowa City High 12
Makenzie Meyer Mason City 10
Tanya Meyer Sioux City West 12

3rd Team
Abby Penquite SE Polk 10
Reilly Jacobson Waukee 10
Katie Sommer Linn-Marr, Marion 12
Mikaela Morgan Iowa City West 11
Aleena Hobbs CR Washington 12
Molly Sanders Ames 11
Courtney Joens Iowa City High 10
Kate Letkewicz Waterloo West 12

COY – Bob and Sharon Hanson – Dowling Catholic

Authors

Related posts

Top