1A State Wrestling Opening Round

Day 1 results of Class 1A. Winners are in Bold. Team scores below

Weight Name School Class Record Name School Class Record
106 Justin Portillo Clarion-Goldfield Sophomore 22-2 13-3 Tanner Greenwald Wilton Sophomore 14-6
106 Jeremiah Colon Newman Catholic Sophomore 38-3 Fall 3:17 Drew West Highland Freshman 46-0
113 Josh Portillo Clarion-Goldfield Sophomore 24-0 18-3 4:38 Jeremy Schmitz Don Bosco Freshman 27-14
120 Jacob Hansen West Fork Freshman 28-3 5-3 Christian Polley Tri-Center, Neola Junior 39-3
120 Zach Andrews Belmond-Klemme Sophomore 30-8 18-5 Jacob Krakow Iowa Valley Freshman 39-6
126 Joel Haberman Clarion-Goldfield Junior 32-7 4-1 Jacob Koch Alburnett Senior 25-16
126 Michael Olson Lake Mills Freshman 33-16 14-11 Jared Coyle Maquoketa Valley Senior 45-5
138 Taylor Lehman Clarion-Goldfield Senior 32-5 5-1 Lane Rumelhart Guthrie Center Junior 43-10
138 Coleby Bratrud Northwood-Kensett Junior 35-5 6-4 Erik Freed Mount Ayr Senior 50-4
145 Brady Schmidt Lake Mills Junior 35-13 3-1 OT Trevor Smith Audubon Junior 43-11
152 Noah Irons Lake Mills Senior 45-0 6-0 Kaleb Schmidt Wilton Senior 42-8
152 Logan Nelson Clarion-Goldfield Junior 26-13 19-4 4:34 Tyler Donovan West Branch Senior 39-3
160 Kegen Fingalsen Central Springs Junior 40-2 Fall 4:37 Jake Hogan Don Bosco Senior 17-1
182 Ryan Anderson Clarion-Goldfield Junior 21-14 4-2 Nathan Howe MFL-Mar-Mac Senior 39-10
195 Andrew Olson Lake Mills Junior 29-10 2-0 Justin Theisen MMC Senior 36-4
285 Mitch Gambrill Clarion-Goldfield Senior 34-6 4-2 David Howell East Mills Senior 34-1
Consolation Round Class 1A
106 Jeremiah Colon Newman Catholic Sophomore 38-4 Fall 0:18 Blake Bauer SE Warren Freshman 34-16
120 Zach Andrews Belmond-Klemme Sophomore 30-9 13-2 Christian Polley Tri Center, Neola Junior 39-4
126 Michael Olson Lake Mills Freshman 33-17 Fall 1:15 Cooper White West Marshall Freshman 37-12
138 Coleby Bratrud Northwood-Kensett Junior 35-6 6-0 Drew Anderson Westwood, Sloan Freshman 42-7
145 Brady Schmidt Lake Mills Junior 35-14 1-0 Eric Buckendahl Turkey Valley Senior 18-7
152 Logan Nelson Clarion-Goldfield Junior 26-14 Fall 3:30 Austin Lentz Ogden Sophomore 32-7
182 Ryan Anderson Clarion-Goldfield Junior 21-15 11-6 Josh Ramos Cardinal, Eldon Senior 27-12
195 Andrew Olson Lake Mills Junior 29-11 Fall 0:36 Christian Williams BGM Senior 39-9

 

Team Scores
1A
1. Alburnett 31.0
2. Wilton 23.0
3. Eddyville-Blakesburg-Fremont 16.5
4. Clarion-Goldfield 15.5
5. Don Bosco, Gilbertville 14.0
6. Woodbury Central, Moville 13.5
7. Lisbon 12.5
8. Audubon 12.0
8. Highland, Riverside 12.0
10. Southeast Warren, Liberty Center 11.0
11. Ogden 10.0
11. St. Edmond, Fort Dodge 10.0
11. West Marshall, State Center 10.0
14. West Branch 9.5
15. Sumner-Fredericksburg 9.0
16. Aplington-Parkersburg 8.0
16. English Valleys, North English 8.0
16. Maquoketa Valley, Delhi 8.0
16. Underwood 8.0
20. North Butler, Greene 7.5
21. Central Lyon-George Little Rock 7.0
21. Iowa Valley, Marengo 7.0
21. Lake Mills 7.0
21. South Central Calhoun 7.0
21. Westwood, Sloan 7.0
Authors

Related posts

Top